لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

شمخانی می‌گوید «موانع سیاسی» پیوستن ایران به پیمان شانگهای برطرف شده است


علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران. آرشیو
علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران. آرشیو

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، روز چهارشنبه ۲۰ مرداد در حساب توییتر خود از برطرف شدن «موانع سیاسی برای عضویت ایران در پیمان شانگهای» خبر داد.

آقای شمخانی این موانع را توضیح نداده و تنها نوشته است با دبیر شورای امنیت ملی روسیه گفت‌وگو و «تحولات افغانستان، سوریه و خلیج فارس» را بررسی کرده است.

سازمان همکاری شانگهای در سال ۲۰۰۱ به عنوان وزنه‌ای امنیتی در برابر سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، ناتو، تشکیل شد. این سازمان متشکل از چین، روسیه، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، و تاجیکستان است.

اگرچه آقای شمخانی به موانع سیاسی پیوستن ایران به سازمان شانگهای اشاره نکرده است، اما در ۱۵ سال گذشته برخی مقام‌های ایالات متحده از پیوستن احتمالی جمهوری اسلامی به این سازمان ابراز ناخشنودی کرده‌اند.

دونالد رامسفلد، وزیر دفاع آمریکا در دولت جرج بوش، در سال ۲۰۰۶ گفته بود که نگران اقدام چين و روسيه مبنی بر وارد کردن ايران به سازمان همکاری شانگهای است. وی «ارتباطات تروريستی» جمهوری اسلامی را مغایر اهداف پيمان مذکور دانسته بود.

روسیه پیشتر به عنوان یکی از دو عضو اصلی سازمان شانگهای نسبت به پیوستن ایران به این سازمان ابراز تردید کرده است. در سال ۲۰۰۸ یک دیپلمات روسیه گفته بود: «بلوک امنيتی تحت رهبری روسيه و چين تا زمانی که تحريم های سازمان ملل متحد عليه ايران برقرار باشد ايران را در اين بلوک نخواهد پذيرفت.»

ایران در سال های گذشته در برخی از اجلاس‌های این سازمان به عنوان عضو ناظر شرکت کرده است.

XS
SM
MD
LG