لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۷

ایران فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته را آغاز کرد؛ ادامه نقض برجام توسط جمهوری اسلامی


حسن روحانی در کنار علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در نمایشگاهی در تهران - ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
حسن روحانی در کنار علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در نمایشگاهی در تهران - ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

در شرایطی که گفت‌و‌گوهای قدرت‌های جهانی با ایران برای از سرگیری رعایت تعهدات تهران تحت برجام و بازگشت احتمالی ایالات متحده به آن توافق هسته‌ای ادامه دارد، حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز شنبه ۲۱ فروردین با نقض یکی دیگر از مفاد برجام دستور آغاز فعالیت سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات زیرزمینی نطنز را صادر کرد.

به گزارش رویترز، روحانی روز شنبه ۲۱ فروردین به مناسبت «روز ملی فناوری هسته‌ای» ضمن اعلام این خبر، گفت که ایران به منع گسترش تسلیحات هسته‌ای متعهد است و تاکید کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران، «صلح آمیز» و غیرنظامی است.

یک تصویر ویدیویی زنده که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، حسن روحانی را در حال صدور دستور تزریق گاز اورانیوم را به ۱۶۴ سانتریفیوژ آی.آر-۶ و ۳۰ سانتریفیوژ آی.آر-۵ و همچنین دستور آزمایش مکانیکی سانتریفیوژهای آی.آر-۹ نشان می‌داد. ظرفیت سانتریفیوژهای «آی.آر-۹» پنجاه برابر نمونه‌های اولیه سانتریفیوژهای آی.آر-۱ است و به نوشته رویترز، استفاده از آنها احتمالا یک نقض جدید توافق برجام از سوی ایران است.

ایران بارها تعهدات هسته ای خود تحت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام را، در واکنش به تحریم‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، که سال ۲۰۱۸ از این توافق خارج شد، نقض کرده است. هر دو کشور مواضع سختی را در مذاکرات غیرمستقیم هفته پیش در وین که برای منطبق شدن طرفین به تعهداتشان در برجام برگزار شد، اتخاذ کرده‌اند.

تابستان گذشته، وقوع یک انفجار که بعدا خرابکاری توصیف شده بود، بخش مونتاژ سانتریفیوژ در نطنز را به شدت تخریب کرد.

به گفته تلویزیون دولتی ایران، در مراسم روز شنبه، ۱۳۳ دستاوردی که گفته می شود طی سال گذشته در حوزه صنعت هسته ای و در زمینه های پزشکی، انرژی، کشاورزی حاصل شده است، رونمایی شد.

دستاوردهای هسته ای ایران در روز ملی فناوری هسته ای در حالی بیان می شود که‌ محمود جعفری، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت تولید و توسعه انرژی اتمی ایران، ۹ فروردین به خبرگزاری ایسنا در ایران گفته بود که اگر مشکلات ناشی از روابط بین المللی کشور و همچنین مشکلات مربوط به تحریم ها حل نشود، احتمال می رود که تولید برق در نیروگاه اتمی بوشهر امسال متوقف شود.

XS
SM
MD
LG