لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

گزارش آسوشیتدپرس درباره ایران در آستانه سال نو: تهران فاصله زیادی با خروج از بحران دارد


مردم در حال خرید در بازار تجریش در تهران. ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱
مردم در حال خرید در بازار تجریش در تهران. ۲۱ ژانویه ۲۰۲۱

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به بررسی وضعیت نابسامان ایران در آستانه سال نو امسال پرداخته است.

در این گزارش که روز شنبه ٣٠ اسفند منتشر شد، آمده است که یک سال پس از شیوع همه‌گیری کرونا در ایران و مرگ نزدیک به ۶۲ هزار شهروند آن کشور، که بالاترین رقم در سراسر خاورمیانه است، تهران فاصله زیادی با برون‌رفت از بحران دارد.

امسال، بر خلاف سال‌های قبل، خیابان‌ها، پارک‌ها، و میادین شهرها صحنه انبوه مردمانی نیست که هرساله علیرغم محدودیت‌های امنیتی به رقص و پایکوبی می‌پرداختند.

رفت‌وآمد پس از ساعت ٩ شب در تهران ممنوع است و مقامات بهداشتی از مردم درخواست می‌کنند که در خانه‌های خود بمانند.

به نوشته آسوشیتدپرس سال گذشته، باز گذاشتن اماکن و زیارتگاه‌های مذهبی به روی زائران در بحبوحه همه‌گیری کرونا علیرغم هشدارهای متعدد کارشناسان، ایران را به یکی از کانون‌های جهانی ویروس کووید-١٩ تبدیل کرد.

اکنون در آستانه سال نو، گزارش‌ها حاکی از ابتلای بیش از ١ میلیون و ٧٨٠ هزار ایرانی به ویروس کرونا است، بیمارستان‌ها مملو از بیماران نیازمند کمک فوری هستند، و گورستان‌ها هر روز شمار زیادی جانباخته کرونایی را می‌پذیرند. آمارهای حکومتی حاکی از مرگ روزانه کم‌وبیش ١٠٠ ایرانی بر اثر کرونا و ابتلای نزدیک به ٨ هزار نفر دیگر است.

بنا به گزارش صندوق بین‌المللی پول، در سال گذشته، اقتصاد ایران ۵ درصد کوچک‌تر شد و وزارت کشور نیز اعلام کرده است طی سال ٢٠٢٠، یک میلیون نفر بیکار شده‌اند، نرخ تورم ۵۰ درصد است، نرخ فقر به ۵۵ درصد افزایش یافته است، اقلام و مایحتاج اساسی چندبرابر گران شده‌اند، و سفره میلیون‌ها خانواده ایرانی کوچک‌تر شده است.

XS
SM
MD
LG