لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

کیهان، وزیر اسبق اطلاعات ایران را به «خدمت ندانسته» به اسرائیل متهم کرد؛ مجید شریف از قربانیان «قتل‌های زنجیره‌ای» بود


حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان - آرشیو
حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان - آرشیو

روزنامه کیهان، چاپ تهران، روز چهارشنبه ۹ تیر با انتشار مطلبی در بخش خبرهای ویژه از مجید شریف به عنوان یک «منتقد نجیب نظام» یاد کرد که در «فتنه قتل‌های زنجیره‌ای» در سال ۱۳۷۷ «یکی از قربانیان این جنایت مشکوک» بود.

وزارت اطلاعات ایران در دی ماه ۷۷ با انتشار بیانیه ای «نیروهای کج اندیش و خودسر این وزارتخانه» را عامل قتل داریوش فروهر، پروانه اسکندری، محمد مختاری و محمد جعفر پوینده معرفی کرده بود.

بسیاری از تحلیل گران مسایل ایران، با زنجیره ای توصیف کردن این قتل‌ها، خودسرانه بودن قتل این افراد را با توجه به پیشینه نظام جمهوری اسلامی در قتل هدفمند و سیستماتیک مخالفان رد کردند.

همان زمان بسیاری معتقد بودند که ناپدید شدن و قتل برخی دیگر از روشنفکران و منتقدان مانند مجید شریف هم توسط نظام جمهوری اسلامی صورت گرفته است. با این حال حکومت هیچ گاه مسئولیتی در این زمینه بر عهده نگرفته است.

حال، روزنامه کیهان که مدیرمسئول آن، حسین شریعتمداری، نماینده آیت الله خامنه‌ای در این روزنامه است در مطلب روز چهارشنبه خود که هدف اصلی آن انتقاد از اظهارات اخیر علی یونسی، وزیر اسبق اطلاعات است، تایید کرده که مجید شریف در جریان قتل های زنجیره‌ای کشته شده است. هر چند که کیهان دلیل قتل او را با ترجمه «کتاب روشنگرانه و ضدصهیونیستی» توسط آقای شریف مرتبط دانسته است.

مجید شریف، نویسنده و مترجم، آبان ۷۷ در تهران ناپدید و پس از چند روز جسد او کشف شد.

کیهان نوشته است آیا علی یونسی وقتی در سال ۷۷ به عنوان وزیر اطلاعات برگزیده شد «بررسی مستقلی انجام داد که چرا باید مترجم کتاب ضدصهیونیستی در تهران ترور شود؟»

علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی، روز سه شنبه از نفوذ سازمان اطلاعاتی اسرائیل -موساد- در «بخش های مختلف کشور» در «۱۰ سال اخیر» سخن گفته بود. به گفته یونسی، «سازمان های امنیتی و اطلاعاتی |جمهوری اسلامی| به جای اینکه آنها را شناسایی کنند به جان خودی ها افتاده اند.»

روزنامه کیهان این اظهارات را «خدمت ندانسته یونسی به رژیم درمانده اسرائیل» توصیف کرده است.

آقای یونسی وجود سازمان‌های موازی با وزارت اطلاعات را از جمله دلایل نفوذ موساد خوانده است. سپاه پاسداران، یکی از نهادهایی است که موازی وزارت اطلاعات ایران فعالیت دارد و روزنامه کیهان، از حامیان اصلی فعالیت‌های این نهاد به شمار می‌رود.

XS
SM
MD
LG