لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۰

سازمان حقوق بشر ایران: عالی‌ترین مرجع قضایی با اعدام یک زندانی سیاسی کُرد موافقت کرد


نگرانی های بین المللی از افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران
نگرانی های بین المللی از افزایش صدور و اجرای احکام اعدام در ایران

سازمان حقوق بشر ایران می گوید دیوان عالی کشور ایران درخواست اعاده دادرسی یک زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام در زندان مرکزی سنندج را رد کرده است. بنابر این گزارش، پرونده آقای حیدر قربانی به دایره اجرای احکام ارسال شده است.

سازمان حقوق بشر ایران به نقل از صالح نیک‌بخت، وکیل این زندانی سیاسی کرد، نوشته است: «آخرین درخواست اعاده دادرسی او تحویل آقای رئیسی داده شده بود و رئیسی هم برای دادگستری سنندج فرستاد. در دادگستری سنندج سه قاضی مخالفت کردند که اعاده دادرسی او را قبول کنند و متاسفانه با اعاده دادرسی او مخالفت شده و رد کردند.»

این گزارش می افزاید: «حیدر قربانی متهم ردیف پنجم یک پرونده پنج نفری است که متهمان اصلی آن بازداشت نشده‌اند.»

گزارش سازمان حقوق بشر ایران اتهام حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد را «بغی» عنوان کرده است. بغی در قانون مجازات اسلامی به عنوان قیام مسلحانه علیه حکومت تعریف شده است.

این سازمان می‌گوید پرونده‌ای برای حیدر قربانی با اتهام «بغی و عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران» در شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج گشوده شد و او به اعدام محکوم شد. این سازمان می‌گوید حیدر قربانی در مهر ۱۳۹۸ نیز از سوی شعبه یک دادگاه کیفری سنندج با اتهام «مشارکت در قتل عمد» به ۳۰ سال زندان محکوم شده بود.

روند دادرسی‌ها در ایران و احکامی که برای اعدام متهمان، و از جمله کودک-مجرمان، صادر می‌شود، نگرانی‌های زیادی را در محافل بین المللی به همراه داشته است.

XS
SM
MD
LG