لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۵

یک گزارش‌ دیگر از «شلیک مستقیم نیروهای دریابانی» به سوخت‌بران؛ این‌بار در بندر کوهستک در هرمزگان


تصویری از به آتش کشیده شدن قایق‌های گشتی توسط مردم معترض
تصویری از به آتش کشیده شدن قایق‌های گشتی توسط مردم معترض

با شلیک مستقیم ماموران دریابانی به سمت گروهی از سوخت‌بران در بندر کوهستک، واقع در ۲۵ کیلومتری شهر سیریک و میناب در استان هرمزگان، دستکم یک سوخت‌بر بلوچ کشته و یک سوخت‌بر دیگر زخمی شد.

بنا بر ویدئو‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی و به گزارش برخی از خبرگزاری‌های حقوق بشری، از جمله «کمپین فعالین بلوچ»، این درگیری روز جمعه ۲۲ اسفند ماه با شلیک مستقیم نیروهای دریابانی در سیریک هرمزگان به سمت سوخت‌بران و کشته شدن یک سوخت‌بر به نام «شه‌رسان رئیسی» و زخمی شدن سوخت‌بر دیگری آغاز شد و در پی آن مردم دست به تجمع و اعتراض زدند.

دو منبع به صدای آمریکا گفته‌اند که از هویت سوخت‌بر بلوچ زخمی شده اطلاعی در دست نیست؛ اما گفته می‌شود در حال حاضر به دلیل ترس از بازداشت به بیمارستان منتقل نشده و وضعیت جسمی او نامناسب گزارش شده است.

گفته شده است که پس از کشته و زخمی شدن دو تن از سوخت‌بران، اهالی کوهستک در مقابل اسکله تجمع کردند که این تجمع باعث تیراندازی مجدد ماموران امنیتی به سمت آنها و زخمی شدن یکی از شهروندان معترض به نام راشد ترکمانی (ملاحی) از ناحیه پا شده است.

همچنین گفته می‌شود شهروندان معترض قایق‌های گشتی این ارگان را در اسکله به آتش کشیده‌اند.

این اولین بار نیست که نیروهای امنیتی با تیراندازی به سوی گروهی از سوخت‌بران باعث کشته و یا زخمی شده آنها می‌شوند. پیش از این روز سه‌شنبه ۵ اسفندماه،‌ جمعی از شهروندان سراوان به دنبال آن چه که کشته شدن چندین سوخت‌بر توسط شلیک مستقیم ماموران سپاه پاسداران گزارش شده است، در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

بنا به گزارش فعالان مدنی و حقوقی بلوچ، سالانه ده‌ها جوان بلوچ سوخت‌بر و کالا‌بر و مسافرکش بین مرزی، بر اثر تیر اندازی مستقیم ماموران نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی کشته و یا زخمی می‌شوند.

XS
SM
MD
LG