لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۱

مدیرعامل خبرگزاری ایسنا به اتهام «نشر اکاذیب» محکوم شد


روزنامه های ایران
روزنامه های ایران

علی متقیان،‌ مدیرعامل خبرگزاری ایسنا، توسط دادگاه شعبه ششم دادگاه کیفری یک استان تهران به «نشر اکاذیب» محکوم شد.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران روز چهارشنبه ۱۴ خرداد در گزارشی با استناد به اخبار خبرگزاری‌های ایران اعلام کرد که مدیر عامل خبرگزاری ایسنا روز یکشنبه ۱۱ خرداد توسط دادگاه مطبوعات در شعبه ششم دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» محکوم شده است.

بنا بر این گزارش،‌ کمیته حمایت از روزنامه نگاران اطلاعاتی کافی در رابطه با حکم صادره برای علی متقیان از سوی دادگاه بدست نیاورده، اما به نقل از خبرگزاری‌های ایران می‌گوید دادگاه مدیر عامل خبرگزاری ایسنا را مستحق تخفیف و یا کاهش حکم ندانسته است.

به گزارش این کمیته، براساس ماده ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی و ماده ۶ قانون مطبوعات ایران، متقیان بر اساس اتهام عنوان شده می تواند به دو ماه تا دو سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، جریمه نقدی، و یا هر نوع ترکیبی از این مجازات‌ها روبرو شود.

کمیته حمایت از روزنامه نگاران به نقل از اخبار خبرگزاری‌های ایران می‌گوید،‌ این پرونده مربوط به شکایت سازمان اطلاعات سپاه در خصوص مصاحبه‌ای است که این خبرگزاری در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ با علی ماجدی‌، سفیر پیشین ایران در آلمان، منتشر کرده است. در آن مصاحبه علی ماجدی به فعالیت‌ها و برنامه‌های اطلاعاتی ایران در اروپا اشاره کرده بود.

به گزارش این کمیته، وزارت امور خارجه ایران یک روز پس از انتشار این مصاحبه بیانیه‌ای صادر کرد و گفت، ماجدی نظرات شخصی خودش را بیان کرده و این وزارتخانه با گفته‌های او مخالف است.

بنا بر اطلاعات منتشر شده،‌ سازمان اطلاعات سپاه در این پرونده از علی متقیان،‌ مدیر عامل خبرگزاری ایسنا، و اکرم احقاقی، خبرنگار این خبرگزاری که مصاحبه را انجام داده بود، شکایت و آنها را به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» متهم کرده بود. هرچند اکرم احقاقی در آن جلسه دادگاه تبرئه شده است.

کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران می‌گوید که به خبرگزاری ایسنا برای اظهارنظر در رابطه با دادگاه برگزار شده ایمیلی ارسال کرده است اما این کمیته تا این لحظه هیچ جوابی دریافت نکرده است.

پیش از این دولت ایالات متحده و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر بارها جمهوری اسلامی را به نقض آزادی بیان و سرکوب فعالان مدنی متهم کرده و خواستار آزادی روزنامه‌نگاران و نویسندگانی شده‌اند که صرفا به دلیل انجام وظیفه و شغل خود زندانی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG