لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۸

اشاره اسرائيل به احتمال عدم مشارکت در تلاش‌های آمریکا برای بازگشت به برجام


گیلاد اردان - آرشیو
گیلاد اردان - آرشیو

سفیر اسرائيل در آمریکا روز سه شنبه ۲۸ بهمن با مطرح کردن این احتمال که کشور متبوعش شاید در استراتژی مورد ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، تعامل نکند، خواستار اعمال تحریم‌های سخت‌تر و «تهدید نظامی معتبر» علیه ایران شد.

به گزارش رویترز، اظهارات سفیر اسرائيل در حالی بیان می‌شود که بنیامین نتانیاهو در شرایطی حساس قرار دارد. وی ماه آینده میلادی با رقابت‌های انتخاباتی در اسرائيل روبرو است. نتانیاهو، رویکرد سختی را در ارتباط با ایران در پیش گرفته و هنوز با جو بایدن، تماسی مستقیم نداشته است.

گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در آمریکا، به رادیوی ارتش اسرائيل گفته است که اگر دولت جدید آمریکا می خواهد به برجام بازگردد، کشورش نمی تواند وارد چنین روندی شود.

دولت جو بایدن اعلام کرده است که می خواهد ایالات متحده را به توافق برجام با تهران برگرداند. آقای بایدن با این حال گفته است که پیش از آن، ابتدا ایرانی‌ها باید عمل کردن به تعهدات‌شان مطابق برجام را از سر بگیرند. واشنگتن گفته است که می خواهد در ارتباط با بازگشت به برجام، با متحدان آمریکا در خاورمیانه مشورت کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در سال ۲۰۱۸ با خروج از برجام، تحریم‌هایی را که پیشتر برداشته شده بود، بازگرداند.

به نوشته رویترز، مشاوران نخست وزیر اسرائيل به طور خصوصی در مورد استراتژی تماس با همتایان آمریکایی خود، این احتمال را مطرح کرده اند که ممکن است چنین اقداماتی نتیجه معکوس برای اسرائیل داشته باشد و به غلط این علامت را به آمریکا بفرستد که با هر توافق جدیدی با ایران، موافق است.

XS
SM
MD
LG