لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۹

کارگران ایرانی در کردستان عراق؛ دولت ایران «ویزای کار» صادر نمی کند


کارگر ایرانی. آرشیو
کارگر ایرانی. آرشیو

رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی مریوان و سروآباد می‌گوید دولت ایران هیچ اقدامی برای کارگران مهاجر ایرانی در کردستان عراق انجام نداده است، اما به گفته او سندیکای کارگری کردستان عراق خواهان رسیدگی به وضعیت این گروه است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، میکائل صدیقی با اشاره به این که ایران تعداد کارگران مهاجر ایرانی در کردستان عراق را «بین ۱۰ تا ۱۲ هزار نفر» اعلام کرده‌ است، گفت سندیکاهای کارگری عراق این رقم را «حدود ۳۵ هزار نفر برآورد کرده‌اند.»

آقای صدیقی، «شرایط ساخت و ساز عراق، افزایش روز به روز قیمت ارز، و وضعیت کار در استان کردستان» را از دلایل اصلی مهاجرت کارگران ایرانی به کردستان عراق عنوان کرد.

به گفته او، بسیاری از این کارگران مهاجر ایرانی «با ویزای یک ماهه گردشگری» در عراق شاغل می‌شوند. صدیقی یکی از «مطالبات انجمن صنفی کارگران ساختمانی» از دولت ایران را صدور ویزای کار برای این دسته از مهاجران دانست.

از جمله دلایل مهاجرت کارگران ایرانی به دیگر کشورها برای یافتن شغل و کسب درآمد بالا بودن میزان بیکاری و نامتناسب بودن درآمد و هزینه در ایران است.

اگرچه دولت ایران بهار امسال نرخ بیکاری در کشور را نزدیک به ۹ درصد اعلام کرد، اما بسیاری از اقتصاددان ها این رقم را واقعی نمی دانند و نرخ واقعی بیکاری را بالاتر از ارقام دولتی می دانند.

در ماه‌ها و هفته‌های گذشته تجمعات صنفی و کارگری متعددی در برخی نقاط ایران در اعتراض به وضعیت بد معیشتی برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG