لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

آخرین وضعیت پرونده شکیلا منفرد، فعال مدنی محکوم به حبس، در گفت‌وگو با برادرش


شکیلا منفرد،‌ فعال مدنی زندانی در ایران
شکیلا منفرد،‌ فعال مدنی زندانی در ایران

برادر شکیلا منفرد، فعال مدنی که به ۶ سال زندان محکوم شده است، می‌گوید او در بازجویی‌ها تحت فشار زیادی قرار داشت و پس از آزادی هم مدام مورد تهدید قرار می‌گرفت.

اشکان منفرد به صدای آمریکا گفت که صدور ۵ سال حکم زندان برای خانم منفرد به اتهام «توهین به مقدسات» هیچ مبنایی ندارد: «وکیل هم گفته است که در پرونده چیزی وجود نداشته که بخواهند بر مبنای آن به توهین به مقدسات استناد کنند و حکم بدهند.»

به گفته او جلسه دادگاه روز چهارشنبه یکم بهمن ماه با حضور شکیلا منفرد و وکیل مدافع او آرش کیخسروی، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران برگزار شد. قاضی پرونده روز شنبه ۴ بهمن‌ماه، حکم ۶ سال زندان به اتهام «توهین به مقدسات» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» را برای خانم منفرد صادر کرده است.

آقای منفرد به صدای آمریکا گفت که شکیلا منفرد در همان روز دادگاه بدون صدور حکم با قرار بازداشتی یک ماهه که توسط قاضی پرونده صادر شده بود،‌ توسط دو بازجوی پرونده که در جلسه دادگاه حضور داشته‌اند بار دیگر بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

به گفته برادر این فعال مدنی زندانی، جلسه آخرین دفاع شکیلا منفرد حدود دو هفته پیش برگزار شد. در آن جلسه قاضی پرونده خانم منفرد را از سایر اتهامات عنوان شده از جمله «توهین به رهبری» و «تجمع و تبانی» تبرئه کرد.

آقای منفرد افزود: «هنوز دادگاه تجدیدنظر برگزار نشده است. وکیل قرار است به حکم اعتراض کند و ما امیدواریم حکم شکسته شود و یا تغییری در نتیجه نهایی آن ایجاد شود.»

شکیلا منفرد، فعال مدنی زندانی در زندان اوین،‌ دهم شهریور ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از دستکم ۱۵ روز، با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی به طور موقت و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشگاه قرارگاه ثارالله آزاد شد.

اشکان منفرد در ادامه به صدای آمریکا گفت: «شکیلا در بازجویی‌ها تحت فشار زیادی قرار داشت و به او گفته بودند حکم سنگین می‌دهیم. پس از آزادی هم تهدیدهای مداوم بازجوها، تماس‌های وقت و بی وقت آنها، مراجعه به محل کار شکیلا، پیام‌های نامفهوم و تهدید بازداشت خانواده، بار روانی و فشار زیادی را روی خانواده وارد کرده بود.»

این اولین بار نیست که شکیلا منفرد بازداشت و به زندان محکوم می‌شود. او تابستان سال ۹۵ نیز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از دستکم ۳ هفته با تودیع وثیقه‌ای سنگین از زندان قرچک ورامین آزاد شده بود. خانم منفرد دهم شهریور ماه هماه سال توسط دادگاه انقلاب به پنج سال زندان تعلیقی محکوم شد.

به گزارش برخی از رسانه‌های حقوق بشری، آرشام رضایی و محمد ابوالحسنی، دو فعال مدنی زندانی در زندان‌های رجایی‌شهر کرج و زندان اوین، نیز در پرونده مشترک با شکیلا منفرد هر کدام به ۱۵ ماه زندان و ۴ ماه کار اجباری در جهاد کشاورزی محکوم شده‌اند.

به گفته اشکان منفرد، این فعال مدنی خارج از شبکه‌های اجتماعی هیچگونه ارتباطی با رضایی و ابوالحسنی نداشته است.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG