لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

تداوم سرکوب فعالان مدنی در ایران؛ محکومیت یک فعال مدنی به بیش از چهار سال زندان


 علیرضا فرشی،‌ فعال آذربایجانی زندانی در ایران
علیرضا فرشی،‌ فعال آذربایجانی زندانی در ایران

علیرضا فرشی،‌ فعال آذربایجانی زندانی در ایران، می‌گوید که در دادگاهی پنج دقیقه‌ای و بدون حضور وکیل، توسط دادگاه انقلاب به چهار سال و دو ماه زندان محکوم شده است.

این فعال آذربایجانی محبوس در زندان تهران بزرگ با انتشار یک فایل صوتی که نسخه‌ای از آن توسط یک منبع مطلع به صدای آمریکا ارسال شده است، می‌گوید که روز چهارشنبه ۱۱ فروردین ماه بدون اطلاع قبلی و با دستبند و پابند از زندان به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اعزام و حکم چهار سال و دو ماه زندان به اتهام « تبلیع علیه نظام» و «اجتماع تبانی علیه امنیت کشور» به وی ابلاغ شده است.

این فعال مدنی زندانی در ادامه می‌گوید که به دلیل داشتن سابقه کیفری و لزوم تخصیص مجازات تکمیلی به دوماه کار اجباری در بخش بازیافت شهرداری به مدت چهار ساعت در روز و دو سال محرومیت از عضویت در دستجات، ‌احزاب، و گروه‌ها نیز محکوم شده است.

جلسه دادگاه علیرضا فرشی، در تاریخ ۲۶ اسفند ماه سال گذشته در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری به مدت ۵ دقیقه برگزار و حکم نهایی نیز در تاریخ ۸ فروردین ماه صادر شده است.

آقای فرشی در این فایل صوتی می‌گوید، جلسه دادگاه وی بدون حضور وکیل، بدون تفهیم اتهام، و ‌بدون دسترسی این فعال مدنی و وکیل مدافع او به پرونده قضایی و لایحه‌های دفاعیه برگزار شده است.

وی همچنین افزوده است، قاضی افشاری مصادیق اتهامات وارده را تصاویر منتشر شده در صفحه اینستاگرام این فعال مدنی از جمله تصویری از وقف کتاب‌های ترکی به روستاها، تصویری از عباس لسانی و دیگر زندانیان سیاسی و متنی با عنوان «سرزمینی که زبان مادری من در مدارس آنها تدریس نشود زندان و حصار است» عنوان کرده است.

به گفته آقای فرشی، قاضی پرونده «تدریس زبان مادری در مدارس را دسیسه دشمنان برای کشور» خوانده است.

وی در ادامه این فایل صوتی افزوده است که قاضی پرونده در پاسخ به اعتراض او نسبت به صدور حکم زندان گفته است: «من به حکمی که داده‌ام یقین و باور دارم و حتی اگر اشتباه کرده باشم پرونده از دست من خارج شده و شما می‌توانید اعتراض کرده و پرونده را در دادگاه تجدید نظر مطرح کنید... شما از نظر من مجرم هستید و اگر اعتراضی دارید در دادگاه تجدیدنظر مطرح کنید.»

بنا بر این فایل صوتی، حکم صادره قطعی نیست و وکلای پرونده در نظر دارند، طی روزهای آینده نسبت به حکم صادره درخواست تجدیدنظرخواهی کنند.

این اولین بار نیست که علیرضا فرشی به زندان محکوم می‌شود.‌ پیش از این صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که آقای فرشی به همراه سه فعال مدنی دیگر در ارتباط با مراسم بزرگداشت روز جهانی زبان مادری در ۱ اسفند ۱۳۹۲، در نسیم شهر تهران بازداشت شدند. نهایتا در دی ماه سال ۱۳۹۸ حکم دو سال زندان صادر شده برای هر یک از این فعالان مدنی در دادگاه بدوی، در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تهران تایید و به وکیل پرونده ابلاغ شده است.

وزارت خارجه آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

درگزارش سالانه وضعیت حقوق بشری در کشورهای مختلف که توسط وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، در بخش مربوط به وضعیت حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۰ آمده است که مقامات جمهوری اسلامی ایران نه تنها درایران مرتکب نقض حقوق بشر می شوند، در سوریه نیز از طریق پشتیبانی نظامی از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نیروهای حزب الله لبنان و همچنین در عراق از طریق کمک به شبه نظامیان حامی ایران، و در یمن از طریق حمایت از شورشیان حوثی، در نقض حقوق بشر سهیم هستند.

XS
SM
MD
LG