لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۲

صدها تن از کارگران نیشکر هفت تپه برای هشتمین روز متوالی اعتصاب کردند


Iranian labor in Hafttapeh protesting
Iranian labor in Hafttapeh protesting

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان برای هشتمین روز متوالی اعتصاب کردند.

کانال سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با انتشار این خبر نوشت که کارگران روز دوشنبه ۲ تیر مقابل فرمانداری شهر شوش و در محوطه کارخانه تحصن کردند.

این کارگران به پرداخت نشدن سه ماه حقوق معوقه و حق بیمه خود و تمدید نشدن دفترچه‌های بیمه درمانی اعتراض دارند و خواستار لغو مالکیت بخش خصوصی از این کارخانه هستند.

تحصن روز دوشنبه کارگران مقابل فرمانداری شوش
تحصن روز دوشنبه کارگران مقابل فرمانداری شوش

این کارخانه حدود چهار سال پیش از بخش دولتی به امید اسدبیگی و مهرداد رستمی چگینی واگذار شد. این واگذاری اعتراض شدید کارگران و انتقاد تعدادی از کارشناسان و نمایندگان مجلس را در پی داشت. از آن هنگام، کارگران این شرکت به دلیل پرداخت نشدن مطالبات خود اعتصاب و تحصن کردند که در برخی موارد با بازداشت و برخورد شدید امنیتی مواجه شدند.

در این بین، دستگاه قضایی ایران امید اسدبیگی، مالک اصلی این کارخانه، را متهم به تخلف ارزی کرده و تا کنون چند جلسه محاکمه او برگزار شده است.

برخی خبرگزاری‌های داخل کشور چند روز گذشته با انتشار خبر اعتصاب کارگران، خبر داده بودند که کارفرما طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است کارگرانی که به بهانه اعتراض کار نکنند از برخی مزایا محروم خواهند بود. پیشتر نیز کارگران به اخراج فردی که برای نمایندگی کارگران انتخاب کرده بودند، اعتراض کردند.

XS
SM
MD
LG