لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

نشریه آلمانی: نیروی قدس سپاه به حزب الله صدها تن آمونیوم نیترات داده بود


بیروت
بیروت

نشریه‌های اسرائیلی از جمله تایمز اسرائیل و هاآرتص به استناد یک گزارش منتشر شده در نشریه آلمانی «دی ولت»، نوشتند که جمهوری اسلامی ایران به حزب الله لبنان، صدها تن آمونیوم نیترات بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۴ تحویل داد.

نشریات اسرائیلی روز پنجشنبه ۳۰ مرداد، نوشتند طبق گزارش «دی ولت» آلمان، این محموله در حوالی زمانی عرضه شد که لبنان هزاران تن از این نوع ماده انفجاری را توقیف کرده بود که چند سال بعد منجر به انفجار مهیب و مرگبار در بندر بیروت شد.

دی ولت به نقل از سرویس های اطلاعاتی غربی می گوید که نیروی قدس سپاه حدود ۶۷۰ تن آمونیوم نیترات در اواسط و اواخر ۲۰۱۳ به ارزش حدود ۷۲هزار دلار به حزب الله منتقل کرد. حادثه بندر بیروت نیز به انفجار محموله توقیف شده ۲۷۵۰ تنی آمونیوم نیترات نسبت داده شده است. این محموله ۶ سال پیش در لبنان توقیف شده بود.

به نوشته تایمز اسرائيل، پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی در بیروت است تا به تحقیقات در مورد انفجار بندر بیروت کمک کند.

جمهوری اسلامی ایران اصلی ترین حامی حزب الله لبنان است.

هفته پیش، مایک پمپئو در واکنش به رای دادگاه ترور رفیق حریری گفت که ‌حزب الله به جای مردم لبنان، به فکر منافع خود و جمهوری اسلامی ایران است.

همچنین، وزیر خارجه ایالات متحده روز شنبه ۲۵ مرداد از اقدام لیتوانی در شناسایی حزب‌الله به عنوان یک سازمان تروریستی و ممنوعیت فعالیت‌های آن گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت رژیم ایران در لیتوانی استقبال کرد.

XS
SM
MD
LG