لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۵

سود قوه قضائیه از حساب‌های بانکی خبرساز: ۴۳۰ میلیارد تومان


 قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران
قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران

قوه قضائیه ایران با انتشار گزارشی، سود حاصل از حساب‌های بانکی خود در سال ۱۳۹۸ را مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

حساب‌های بانکی قوه قضائیه در سال‌های اخیر بارها پس از افشاگری محمود صادقی، نماینده تهران درباره وجود چندین حساب بانکی دستگاه قضایی به نام رئیس این قوه و ابهام درباره سود آنها، خبرساز شد.

پول موجود در این حساب ها از واریز مبالغی چون هزینه دادرسی (ابطال تمبر دعاوی) خسارت احتمالی، وجوه توقیفی و غیره تامین می‌شود. آقای صادقی در دوره ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه انتقاد کرده بود که چرا این وجوه به بیش از ۶۰ حساب بانکی به نام آقای لاریجانی ریخته می‌شود و مشخص نیست سود آن صرف چه اقداماتی می‌شود.

این انتقادها و خواست این نماینده مجلس برای پاسخگویی رئیس قوه قضائیه در ادامه موجب طرح شکایت علیه آقای صادقی شد.

اکنون خبر سود ۴۳۰ میلیارد تومانی حساب های قوه قضائیه در حالی جمعه ۱۶ خرداد در خبرگزاری‌ها منتشر شد که چندی پیش محمود صادقی به دلیل انتقاد از ابهام در این حساب ها و افشاگری درباره آن، به ۲۱ ماه زندان و ده میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بود.

این نماینده مجلس نیز در واکنش حکم صادره را غیرقانونی خواند و گفت که‌ رأی دادگاه تجدیدنظر برخلاف قانون آیین دادرسی کیفری صادر شده است و دادگاه بدون تعیین وقت رسیدگی و شنیدن دفاع وی مبادرت به صدور رای کرده است.

ایالات متحده آمریکا بارها فساد مالی نهادینه در میان اعضای طبقه حاکم بر ایران، غارت دارایی‌های خدادادی این کشور توسط سران رژیم جمهوری اسلامی، و ماجراجویی‌های برون‌مرزی نظام حاکم بر ایران را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

XS
SM
MD
LG