لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

سخنگوی دولت ایران می‌گوید انفجار در پارک ملت ناشی از «جاسازی» مخلوط بنزین و گازوئیل بود


حضور نیروهای امدادی و انتظامی در محدوده پارک ملت پس از شنیده شدن صدای انفجار – ۱۹ تیر ۱۴۰۰
حضور نیروهای امدادی و انتظامی در محدوده پارک ملت پس از شنیده شدن صدای انفجار – ۱۹ تیر ۱۴۰۰

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، روز سه شنبه ۲۲ تیر با رد «امنیتی بودن» انفجار در پارک ملت آن را «شبیه خرابکاری‌های اخیر» ندانست و گفت این انفجار «ناشی از ایجاد یک گودال در بخشی از پارک بوده که محموله‌ای از مخلوط بنزین و گازوئیل درون حفره‌ای جاسازی شده بود.»

بامداد شنبه این هفته رسانه‌های ایران از شنیده‌ شدن صدای انفجاری مهیب در حوالی پارک ملت در شمال تهران خبر دادند. شبکه خبر و خبرگزاری ایرنا در گزارش‌های ابتدایی گفتند یک شی نامشخص منفجر شده که تلفات و خساراتی به بار نیاورده است.

روز شنبه حمید هداوند، جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در توضیح انفجار به خبرگزاری ایرنا گفته بود «فقط تعدادی شاخه و برگ» بر زمین ریخته و هیچ خسارت جانی و مالی به بار نیامده است.

با آن که سخنگوی دولت ایران روز سه شنبه از نبود «شواهد در خصوص امنیتی بودن» انفجار در پارک ملت سخن گفت، اما او توضیح نداد که انفجار توسط چه کسانی صورت گرفته است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، علی ربیعی گفت: «دستگاه های ذیربط برای شناسایی اقدام کنندگان، اقدامات لازم را پیگیری می‌کنند.»

تاکید سخنگوی دولت بر عدم شباهت انفجار در پارک ملت با «خرابکاری‌های اخیر» به یک سلسله حملات و انفجارها در برخی تاسیسات هسته‌ای و نظامی ایران اشاره‌ دارد که در هفته‌ها و ماه های اخیر خبرساز شده است.

در تازه ترین مورد، اوایل این ماه یکی از ساختمان‌های سازمان انرژی اتمی ایران در اطراف کرج مورد حمله قرار گرفت. مقامات ایران این حمله را «خرابکارانه» توصیف کرده و مدعی شدند تنها «آسیب مختصری به سقف یکی از سوله‌ها وارد شده است.» اما رسانه‌های اسرائیل آن را «حمله پهپادی» توصیف کردند که خسارت‌های جدی داشته و این تاسیسات یا بخشی از آن را از کار انداخته است.

XS
SM
MD
LG