لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۴

مقام ارشد قضایی ایران می‌گوید بابک زنجانی «همکاری» نکند اعدام می‌شود


یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی
یکی از جلسات دادگاه بابک زنجانی

رئیس دیوان عالی کشور ایران روز جمعه ۲۵ تیر از «قطعی» بودن حکم بابک زنجانی خبر داد، اما گفت «ممکن است» این متهم اقتصادی با قوه قضاییه «همکاری کند» و «مورد تخفیف قرار گیرد.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، احمد مرتضوی مقدم در یکی از برنامه های تلویزیون دولتی ایران گفت دیوان عالی کشور رای بابک زنجانی را صادر کرده است «ولی شرایطی هست که طرف باید اطلاعاتی را بدهد و اموالی را حیف و میل کرده و حساب‌هایی هست که باید آنها شناسایی شود تا بعد از آن حکم اجرا شود.»

این مقام قضایی گفت، در مورد صدور حکم اعدام زنجانی «باید مصالح کشور را در نظر» گرفت.

این اولین بار نیست که مقام های قضایی ایران از حکم اعدام، تخفیف در مجازات، و حتی احتمال عفو بابک زنجانی سخن می‌گویند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان وقت تهران، بهمن ماه ۹۷ گفت در حکم بابک زنجانی آمده اگر وجوه را برگرداند، می تواند مشمول ماده ۱۱۴ قانون مجازات اسلامی شود، یعنی به شکلی مشمول عفو شود.

بابک زنجانی میلیاردر جوانی بود که در زمان تحریم‌های بین‌المللی علیه صنعت نفت و شبکه بانکی ایران برای دور زدن تحریم‌ها و کمک به فروش نفت با دولت احمدی نژاد رئیس جمهوری وقت ایران همکاری می‌کرد. اما پس از آن متهم شد که به نام دور زدن تحریم‌ها اقدام به جعل، پولشویی، و کلاهبرداری کرده است.

گفته می شود زنجانی هنوز حامیانی در میان مقام‌های بانفوذ جمهوری اسلامی دارد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، اسفند ۹۷ در مورد بابک زنجانی گفته بود: «یک‌ عده آدم‌ گردن‌کلفت هنوز از او حمایت می‌کنند، پشت سر بسیاری از کسانی که به من بدترین تهمت‌ها را می‌زنند، بابک زنجانی است. پول او در بیرون زندان است و از درون زندان، بیرون را هدایت می‌کند.»

XS
SM
MD
LG