لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

تداوم سقوط ارزش پول ملی ایران و کارآیی سیاست فشار حداکثری ایالات متحده؛ قیمت هر دلار آمریکا به ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسید


صف خرید ارز در مقابل یک صرافی در تهران- عکس از آرشیو
صف خرید ارز در مقابل یک صرافی در تهران- عکس از آرشیو

با ادامه سیاست فشار حداکثری آمریکا بر رژیم جمهوری اسلامی با هدف تغییر رفتار آن رژیم، و در پی تحریم ۱۸ بانک و موسسه مالی ایرانی توسط ایالات متحده، روند نزولی ارزش پول ملی ایران همچنان ادامه دارد.

بر اساس گزارش وبسایت های اعلام نرخ ارز، روز یکشنبه ۲۰ مهر هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز تهران بین ۳۱ هزار و ۱۵۰ تا ۳۱ هزار و ۲۰۰ تومان رسید و نرخ ارزهای دیگر، از جمله یورو و درهم، نیز افزایش پیدا کرد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نرخ ارز در صرافی بانک ملی نیز افزایش پیدا کرد و این صرافی هر دلار آمریکا را ۳۱ هزار و ۱۵۰ تومان فروخت. این نخستین بار است که نرخ دلار صرافی بانک ملی، که به طور غیرمستقیم توسط دولت فروخته می شود، تقریبا با نرخ دلار آزاد یکی شده است.

اوجگیری دوباره قیمت دلار در برابر ریال پس از آن روی می‌‌دهد که وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد با هدف «متوقف کردن دسترسی نامشروع رژیم جمهوری اسلامی ایران به دلار آمریکا»، ۱۸ بانک و نهاد مالی ایران را تحریم کرده است.

در پی این اقدام، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ضمن استقبال از تحریم ها، گفت که هدف این تحریم‌ها رژیم جمهوری اسلامی و مقام‌های فاسد آن است.

وی گفت: «تحریم‌های ما علیه رژیم و مقام‌های فاسد آن که از ثروت مردم ایران برای دامن زدن به مقاصد افراطی و انقلابی خود استفاده می‌کنند و مصائب فراوانی در خاورمیانه و ورای آن به بار می‌آورند، تنظیم می‌شود.»

آقای پمپئو اضافه کرد که ایالات متحده همچنان در کنار مردم ایران، که قربانیان دیرینه چپاولگری رژیم هستند، می‌ماند.

پرزیدنت ترامپ یک سال پس از ورودش به کاخ سفید، با اعلام این که برجام در تضاد فاحش با منافع ملی آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن است، از آن توافق خارج شد و در راستای کارزار فشار حداکثری، تحریم‌هایی که با اجرای برجام برداشته شده بود را دوباره به جریان انداخت.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در خرداد ۱۳۹۷ راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید را اعلام کرد.

دولت ایالات متحده بارها تاکید کرده است که تا رژیم حاکم بر ایران مثل یک حکومت عادی رفتار نکند، و از حمایت از گروه‌های تروریستی دست بر ندارد، تحریم‌ها با حداکثر فشار ممکن ادامه خواهد داشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در آذر ماه سال گذشته درباره وضعیت اقتصادی ایران گفته بود: «ایران اکنون پر از قیام و شورش است. ما تحریم‌های شدیدی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کردیم. رشد اقتصادی‌‌شان ۲۵ درصد سقوط کرد. ما هرگز نمی‌توانیم اجازه بدهیم که رژیم ایران سلاح هسته‌ای داشته باشند. آنها به شورشیان سلاح می‌دهند.»

XS
SM
MD
LG