لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

باز هم سقوط ارزش پول ملی ایران؛ هر دلار به ۲۰ هزار ۴۸۰ تومان رسید


کارمند یک صرافی در تهران در حال شمارش اسکناس های دلار آمریکا - ۵ آوریل ۲۰۱۵
کارمند یک صرافی در تهران در حال شمارش اسکناس های دلار آمریکا - ۵ آوریل ۲۰۱۵

رسانه‌های داخل ایران از ادامه کاهش ارزش ریال در ایران در ادامه روند روزهای گذشته خبر دادند و هر دلار آمریکا تا ۲۰ هزار و ۴۸۰ تومان در تهران معامله شد.

روند کاهش ارزش واحد پول ملی و افزایش نرخ ارز در ایران از اوایل هفته گذشته آغاز شد. طی این مدت ارزش دلار از ۱۷ هزارتومان به بیش از ۲۰ هزار تومان رسید.

این در حالی است که عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی، نوسان‌های اخیر بازار ارز را «شوک‌های گذرا و موقتی» دانست و گفت که قیمت واقعی ارز در سامانه نیما قابل رصد است و امروز زیر ۱۶ هزار تومان معامله شده است.

ایران تحت تحریم‌های شدید اقتصادی ایالات متحده قرار دارد. مقامات آمریکا می‌گویند تا ایران مثل یک کشور عادی رفتار نکند،‌ و از حمایت از گروه‌های تروریستی دست بر ندارد به فشار تحریم‌ها ادامه خواهند داد. روز دوشنبه که ارزش دلار به ۱۹ هزار ۸۰۰ تومان رسیده بود،‌ آسوشیتدپرس نوشت که واحد پول ایران روز دوشنبه ۲ تیر ماه به پایین‌ترین سطح ارزش خود در برابر هر واحد دلار آمریکا رسید.

بنابر گزارش‌ها قیمت دلار در نیمه اول سال گذشته بین ۱۱ تا ۱۲هزار تومان بود، اما در نیمه دوم سال به دلیل افزایش قیمت بنزین و اعتراضات داخلی و نیز تنش‌های بین المللی با ایران، قیمت دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان در دی ماه رسید و در روزهای پایانی سال قیمت دلار تا ۱۵۹۰۰ تومان هم افزایش یافت. در نهایت معاملات بازار ارز سال ۱۳۹۸، با قیمت ۱۴۹۰۰ تومان برای دلار آمریکا و ۱۶۹۰۰ تومان برای یورو به کار خود پایان داد.

قیمت دلار در فروردین ماه نیز به ۱۶۱۵۰ تومان هم رسید و در نهایت دلار این ماه را با قیمت ۱۵۴۰۰ تومان تمام کرد. در اردیبهشت ماه نیز قیمت دلار بین ۱۵۴۰۰ تا ۱۶۳۰۰ تومان نوسان داشته است.

فشار حداکثری ایالات متحده

ایالات متحده از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ با اعلام این که توافق هسته‌ای برجام مانع فعالیت‌های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی، یه عنوان بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، نشده است، از برجام خارج شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در خرداد ۱۳۹۷ راهبرد جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید را اعلام کرد. از آن زمان تاکنون ایالات متحده با هدف تغییر رفتار رژیم و پایان دادن به اقدامات شریرانه آن، تحریم‌های بسیار سنگینی را بر اشخاص حقیقی و حقوقی ایران اعمال کرده و فشار اقتصادی چشمگیری را بر رژیم ایران وارد آورده است.

نگرانی مردم از کابوس دلار

در فضای مجازی کم شدن ارزش پول ملی ایران بازتاب زیادی داشته و برخی کاربران آن را «کابوس دلار» نامیده‌اند.

مردم نگران هستند کم ارزش شدن پول ایران بر سایر هزینه‌ها و قیمت کالا نیز تاثیر بگذارد.

عرشیا شیخی یک کاربر دیگر نیز در توئیتر خود نوشت: دلار که ۵ تومن شد همه نگران بودن همه نگران وضعیت مملکت امروز دلار ۲۰ تومن شد و انگار برای هیچکس مهم نیست آقای روحانی چیکار کردی با مردم؟! جوانی خیلی ها نابود شد تقریبا ۴ سال کابوس وار داره طی میشه و مردم هم دارند تحمل میکنند جوابی دارید به مردم بدید؟

XS
SM
MD
LG