لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

کرونا در ایران؛ برگزاری کنکور سراسری، وعده‌های جدید واکسیناسیون، و تبعیض در واکسیناسیون اتباع خارجی


تبعیض میان پاکبانان ایرانی و غیر ایرانی در واکسیناسیون جنجال برانگیزشده است
تبعیض میان پاکبانان ایرانی و غیر ایرانی در واکسیناسیون جنجال برانگیزشده است

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، از پانزدهم تا شانزدهم اردیبهشت، ۱۸ هزار و ۴۰۹ مبتلای جدید به شمار مبتلایان به کرونا افزوده شد.

همچنین در این ۲۴ ساعت، ۳۳۸ نفر جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان به ۷۳ هزار و ۹۰۶ نفر رسید.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

برگزاری کنکور سراسری در زمان مقرر

پس از روزها گمانه‌زنی در مورد تاریخ کنکور سراسری، قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در گزارشی اعلام کرد که آزمون سراسری از نهم تا دوازدهم تیرماه و آزمون کارشناسی ارشد از ششم تا هشتم مرداد ماه و با «تضمین سلامت دانش‌آموزان و خانواده‌ها» برگزار خواهد شد.

در همین حال، در روزهای گذشته ویدئوهایی از برگزاری تجمعات اعتراضی دانش‌آموزان به برگزاری امتحانات نهایی به صورت حضوری در فضای مجازی منتشر شده است.

وعده‌های جدید واکسیناسیون

روز گذشته، حسن روحانی با تأکید دوباره بر «باز گذاشتن دست بخش خصوصی» برای واردات واکسن از واکسینه شدن افراد آسیب‌پذیر گروه یک و دو و حتی بخشی از گروه سه تا پایان تیر خبر داد.

آقای روحانی همچنین نسبت به ورود «ده‌ها میلیون‌ها دوز واکسن تا هفته‌های آینده» ابراز امیدواری کرد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت از ماه مرداد، هفت میلیون واکسن برکت و یک و نیم تا دو میلیون واکسن دیگر دریافت خواهد شد که بر این اساس تا پایان سال، حدود ۵۵ تا ۵۶ میلیون دُز واکسن تأمین خواهد شد.

بر اساس آمار وزارت بهداشت، مجموع دزهای واکسن تزریق شده در کشور تاکنون به یک میلیون و ۴۲۵ هزار و ۷۶۷ مورد رسیده است. ۲۴۴ هزار و ۵۲۶ نفر کامل واکسینه شده‌اند.

ادامه جدل بر سر واکسیناسیون اتباع خارجی

در حالی که بحث در مورد واکسیناسیون اتباع خارجی در ایران هنوز ادامه دارد، علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، گفت: «درخواستی به مجامع بین‌المللی ارائه داده‌ایم تا از سهمیه کوواکس کشورهایشان مقداری را به ما تحویل دهند.»

آقای رئیسی گفت ایرانیان فاقد شناسنامه و کارت ملی از سوی وزارت کشور یک کد مهمان دریافت می‌کنند تا بتوانند در سیستم نظام سلامت ثبت‌نام شوند.

چندی پیش، حجت نظری، عضو شورای اسلامی شهر تهران، از تبعیض میان پاکبانان ایرانی و غیر ایرانی انتقاد کرد و گفت: «ظاهرا اتباع افغانستانی به دلیل نداشتن کد ملی امکان استفاده از واکسن را ندارند که لازم است دولت هرچه سریعتر تدابیری را در این خصوص اتخاذ کند.»

با آغاز واکسیناسیون در ایران، رسول موسوی، مدیرکل غرب آسیای وزارت امور خارجه، از برنامه واکسیناسیون برای «سه میلیون مهاجر قانونی یا غیرقانونی افغان در ایران» ابراز نگرانی کرده بود.

اما کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران، گفت: «در دنیا عموما مهاجران غیر قانونی به محض شناسایی بازداشت و دیپورت می‌شوند، اما این مهاجران در ایران واکسن کرونا دریافت خواهند کرد. چنان که پیش از این از همه خدمات بهداشتی و درمانی کرونا نیز بهره‌مند شدند.»

XS
SM
MD
LG