لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

کرونا در ایران – افزایش شمار شهرهای قرمز و واکنش مقامات بهداشتی به شایعه مغناطیسی شدن بدن پس از دریافت واکسن


تهران، آرشیو
تهران، آرشیو

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، از ۱۲ خرداد تا ۱۳ خرداد، ۱۷۰ نفر دیگر در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باختند.

به این ترتیب، مجموع قربانیان این ویروس در ایران به ۸۰ هزار و ۶۵۸ نفر رسید.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

  • افزایش شمار شهرهای قرمز

بر اساس نقشه رنگ‌بندی جدید اپلیکیشن ماسک، شمار شهرهایی که در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) قرار گرفتند به ۱۶ شهر افزایش پیدا کرد.

مقامات بهداشتی ایران از شیوع گونه‌های جهش‌یافته کرونا که در هند و آفریقای جنوبی مشاهده شده بود در تعدادی از شهرهای قرمز خبر داده‌اند و نسب به آغاز پیک پنجم کرونا هشدار داده‌اند.

در حال حاضر ۱۶ شهرستان قرمز (بسیار پرخطر)، ۲۰۱ شهرستان نارنجی (پرخطر)، و ۲۳۱ شهرستان در وضعیت زرد (خطر متوسط) قرار دارند.

  • واکنش مقامات بهداشتی به احتمال مغناطیسی شدن بدن پس از واکسن

عاطفه عابدینی، دبیر کمیته علمی کرونا ایران، که دیروز ضمن اشاره به انجام تحقیقاتی بر روی احتمال مغناطیسی شدن بدن پس از تزریق واکسن تأکید کرده بود این مسأله منحصر به ایران نیست، امروز گفت این موضوع مبنای علمی ندارد.

خانم عابدینی روز گذشته گفته بود: «این عارضه فقط در ایران رخ نداده است و در هر برندی می‌توانست رخ دهد.»

اما پس از انتشار گزارش‌های متعددی که با مستندات علمی نشان دادند واکسن از لحاظ علمی نمی‌تواند به بدن خاصیت مغناطیسی ببخشد، حرف‌های خود را پس گرفت و گفت: «به هیچ وجه نمی‌توان چنین چیزی را به تزریق واکسن کرونا نسبت داد.»

در همین حال، کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو، نیز در توییتی گفت: « بدن برخی افراد می‌تواند کم و بیش فلزات، به ویژه آهن، را به خود جذب کند و این موضوع هیچ ربطی به واکسن ندارد.»

آقای جهانپور افزود: «واکسن شاهراه رهایی از کرونا است.»

  • محموله جدید واکسن روسی با هواپیمایی ماهان به ایران رسید

هشتمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» حاوی صد هزار دز از این واکسن، وارد ایران شد.

به گفته کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه ، ایران و روسیه قرارداد ۶۰ میلیون دز واکسن را نهایی کرده‌اند که بر آن اساس، تا آذر ماه به ایران ارسال شود.

مسئولان گمرک ایران، مجموع واکسن‌های وارداتی را پنج میلیون و ۷۴۷ هزار و ۸۰۰ دز واکسن کرونا از چند کشور وارد ایران و تحویل وزارت بهداشت شده است.

XS
SM
MD
LG