لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

کرونا در ایران – مرگ ۱۶۸ بیمار دیگر در یک شبانه روز؛ پس از کنکور این‌بار نگرانی از بازگشایی مدارس


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

در ادامه روند شیوع کرونا در ایران، براساس آمار رسمی در شبانه روز گذشته ۱۶۸ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز سه‌شنبه ۲۸ مردادماه، گفت که در ۲۴ ساعت گذشته دوهزار و ۳۸۵ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و در مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۳۴۷ هزار و ۸۳۵ نفر رسید. او افزود که در شبانه روز گذشته نیز با مرگ ۱۶۸ بیمار دیگر شمار قربانیان کرونا در ایران به ۱۹ هزار و ۹۷۲ نفرافزایش یافته است.

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

همچنین، در ایران سانسور رسانه‌ای شدید اعمال می‌شود و رسانه‌ها حتی نمی‌توانند اظهارات مقامات مسئول در رابطه با زیر سوال بردن آمار رسمی را هم منتشر کنند. برای نمونه، روزنامه «جهان صنعت» در میانه مرداد ماه و پس از انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نادرستی آمار رسمی ایران، توقیف شد. این مقام مسئول در آن مصاحبه گفته بود که آمارهای وزارت بهداشت ایران در مورد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا «یک بیستم آمار حقیقی است» و به آن نمی‌توان اعتماد کرد.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند و۱۱ استان دیگر در شرایط هشدار هستند.

نگرانی ها برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در سایه کرونا

در حالی که قرار است آزمون کنکور در روزهای آینده برگزارشود، این بار بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از جمله موضوعاتی است که در هاله ای از ابهام قرار گرفته است. با این حال ستاد مقابله با کرونای تهران با بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در ترم پاییز مخالفت کرده است.

XS
SM
MD
LG