لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۸

اندونزی می‌گوید دو فروند نفتکش با پرچم‌های ایران و پاناما را توقیف کرده است


دو نفتکش توقیف شده توسط اندونزی با پرچم‌های ایران و پاناما (۲۴ ژانویه ۲۰۲۱)
دو نفتکش توقیف شده توسط اندونزی با پرچم‌های ایران و پاناما (۲۴ ژانویه ۲۰۲۱)

مقامات اندونزی می‌گویند که آنها روز یکشنبه یک فروند نفتکش ایرانی و یک فروند نفتکش پانامایی را که مظنون به انجام عملیات انتقال غیرقانونی نفت در آب‌های اندونزی بودند، توقیف کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سخنگوی آژانس امنیت دریایی اندونزی گفت که این نفتکش‌ها به ارتکاب انواع تخلفات - از جمله به نمایش نگداشتن پرچم‌های‌شان، خاموش کردن سیستم‌های شناسایی‌شان، لنگر انداختن غیرقانونی، و همچنین انتقال غیرقانونی سوخت میان کشتی‌ها و ریختن نفت در دریا - مظنون هستند.

اسوشیتدپرس می‌نویسد که تلویزیون دولتی ایران نیز با استناد به مقامات اندونزی و بدون ارائه توضیحات بیشتر، خبر توقیف نفتکش خود را تأیید کرد.

ایران، که دارای یکی از بزرگترین ذخایر عظیم نفت و گاز طبیعی جهان است، پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، از توافق هسته‌ای تهران با قدرت‌های جهانی در سال ۲۰۱۸، موسوم به برجام، شاهد کاهش شدید فروش محصولات خود در خارج از آن کشور بوده است. رژیم ایران همچنین به منظور ادامه فروش محصولات بخش انرژی خود به بازار سیاه روی آورده و با ونزوئلا معامله کرده است.

ناوگان نفت‌کش‌های دولتی ایران به طور معمول ردیاب‌های سامانه شناسایی خودکارشان را خاموش می‌کنند تا محل تحویل محموله‌های خود را پنهان نگاه دارند. سامانه‌های شناسایی خودکار که به عنوان یک سازوکار ایمنی برای اطلاع دادن موقعیت مکانی کشتی به شناورهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند، قابل ردیابی هستند.

فیلمی از نفتکش توقیف شده ایران در آبهای اندونزی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:27 0:00
XS
SM
MD
LG