لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

هند با بیش از ۴۰۱ هزار مورد ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته رکورد جدیدی را ثبت کرد؛ رسیدن موج جدید همه‌گیری به ایالت‌های جنوبی


 سوگواری زنی که شوهرش را بر اثر ابتلا به کووید۱۹ از دست داده است - احمد آباد، هند - ۸ مه ۲۰۲۱
سوگواری زنی که شوهرش را بر اثر ابتلا به کووید۱۹ از دست داده است - احمد آباد، هند - ۸ مه ۲۰۲۱

وزارت بهداشت هند روز شنبه از ثبت بیش از ۴۰۱ هزار مورد جدید تایید شده ابتلا به کرونا و ۴۱۸۷ مورد مرگ ناشی از آن خبر داد که هر دو ارقامی بی‌سابقه برای این کشور هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دو ایالت جنوبی در هند، در شمار آخرین ایالت‌هایی هستند که اعلام دستور خانه‌نشینی کامل کرده‌اند. این در حالی است که موارد جدید کووید۱۹ در این کشور با سرعت سرسام آوری رو به افزایش است و دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند، برای صدور دستور تعطیلی سراسری در کشور تحت فشار زیادی قرار گرفته‌ است.

راهول گاندی، رهبر اپوزیسیون اصلی هند، روز جمعه نارندرا مودی را به اعمال تعطیلی سراسری در هند، تسریع در واکسیناسیون، و افزایش ردیابی سویه‌های جهش یافته ویروس و مهار کردن آنها تشویق کرد.

بنگلور، مرکز ایالت کارناتاکا، با بیش از ۳۰۰ هزار مورد جدید، بالاترین میزان جدید شیوع ویروس کرونا در بین شهرهای هند را دارد. اما کارشناسان هشدار می‌دهند که هنوز وضعیت بدتری در پیش هست؛ چرا که این شهر، که سومین شهر بزرگ هند محسوب می‌شود، با کمبود اکسیژن، سیستم درمانی درهم شکسته، و مرده‌سوزخانه‌های مملو از جنازه، دست و پنجه نرم می‌کند. ایالت تامیل نادو نیز روز جمعه با رکورد بی‌سابقه ۲۶ هزار مورد در یک روز، دستور ایالت همسایه را دنبال کرده و دستور خانه‌نشینی کامل وضع کرد.


موارد بیماری کووید۱۹ در هند از ماه فوریه به طور فاجعه‌باری افزایش یافته که دلایل آن تصمیمات دولت در اجازه دادن به برگزاری جشنواره‌های بزرگ مذهبی و تجمعات بزرگ سیاسی، همچنین ظهور سویه جدید و بسیار مسری ویروس کرونا عنوان می‌شود.

هند تا به امروز بیش از ۲۱.۸ میلیون مورد بیماری و نزدیک به ۲۴۰ هزار مورد مرگ و میر گزارش داده است. هر چند مقامات بهداشت عمومی معتقد هستند که شمار واقعی ممکن است حداقل پنج برابر بیشتر از تعداد ثبت شده باشد.

XS
SM
MD
LG