لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از ۸ سال قطعنامه‌ای را در انتقاد از ایران تصویب کرد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه قطعنامه‌ای را در انتقاد از ایران و نقض تعهداتش در توافق هسته‌ای سال ۱۳۹۴ با قدرت‌های جهانی تصویب کرد.

خبرگزاری فرانسه نوشت، این نخستین بار از سال ۲۰۱۲ میلادی به این طرف است که شورای حکام چنین قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی صادر می‌کند. وال استریت جورنال نیز نوشت از سال ۲۰۱۲ قطعنامه‌ای درباره عدم همکاری ایران صادر نشده بود.

رویترز نیز نوشت که این قطعنامه از زمان توافق هسته‌ای در سال ۹۴ سابقه نداشت. به نوشته این خبرگزاری این قطعنامه با ۲۵ رای موافق تصویب شد و روسیه و چین به آن رای منفی دادند.

همچنین این قطعنامه از تهران می‌خواهد امکان دسترسی به دو سایت را برای بازرسان آژانس فراهم کند تا فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی در آنها بررسی شود.

در این قطعنامه همچنین از ایران خوسته شده است که با آژانس همکاری کامل داشته باشد و بدون تاخیر بیشتر به درخواست‌های آن نهاد بین‌المللی، از جمله دسترسی فوری آژانس به محل‌های مدنظرش، عمل کند.

پیشتر اعلام شد که ایران به بازرسان آژانس اجازه بازرسی نداده است.

واکنش آمریکا

نمایندگی ایالات متحده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌‌ای در مورد گزارش اخیر آژانس از عدم همکاری ایران، خواستار همکاری کامل آن کشور با آژانس شد.

در این بیانیه که روز پنجشنبه ۲۹ خرداد منتشر شد، آمده است که در زمان انتشار گزارش ماه مارس ایران برای مدت یک ماه اجازه فعالیت به آژانس نداده بود، و اعضای این شورا روشن کرده بودند که این رفتار غیرقابل‌قبول است؛ ولی حالا و با گذشت سه ماه، «ایران نه تنها همکاری نکرده است، بلکه پرسش‌های بی‌اساسی را نیز درباره قانونی بودن درخواست‌های آژانس مطرح کرده و گفته است که موضوعاتی مانند مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام‌نشده فوری، مهم، و قانع‌کننده نیستند.»

این بیانیه می‌گوید که آژانس نزدیک به یک سال پیش وقوع فعالیت‌های اعلام‌نشده هسته‌ای در سه سایت را تایید کرد و ایران برای چهار ماه اجازه دسترسی به دو سایت را نداد. گزارش اخیر آژانس اطلاعات دقیق‌تری را درباره پرسش‌های مربوط به این سه سایت ارائه می‌دهد.

بیانیه نمایندگی آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تمامی اعضای شورای حکام خواسته است از ماموریت و فعالیت‌‌های آژانس در مورد ایران حمایت کامل به عمل آورند.

XS
SM
MD
LG