لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۸

ابراز نگرانی نهادهای حقوق بشری از سرکوب قهرآمیز اعتراضات خوزستان؛ مادران دادخواه در تهران بازداشت شدند


تجمع اعتراضی مادران دادخواه در میدان آزادی تهران
تجمع اعتراضی مادران دادخواه در میدان آزادی تهران

چندین سازمان حقوق بشری و فرهنگی در بیانیه‌های جداگانه، با ابراز نگرانی از سرکوب قهرآمیز اعتراضات خوزستان و سایر شهرها، خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان شده‌اند.

در همین حال گزارش می‌رسد چندین تن از مادران جان‌باختگان اعتراض‌های ۹۸ که در میدان آزادی تهران تجمعی اعتراضی برگزار کردند، با برخورد خشونت‌بار نیروهای انتظامی مواجه شده و بازداشت شدند.

این مادران دادخواه امروز در تجمع اعتراضی خود از اصابت گلوله جنگی بر پیکر فرزندان خود و سایر افرادی گفتند که به دلیل اعتراض کشته می‌شوند.

بر اساس ویدئوهای منتشرشده، تعدادی از مادران دادخواه پس از ضرب و شتم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هنوز جزئیاتی درباره محل نگهداری مادران میلاد محققی، ابراهیم کتابدار، پژمان قلی‌پور، فرهاد مجدم، و وحید دامور که ساعاتی پیش بازداشت شدند، منتشر نشده است.

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور که یکی از مادران دادخواه دستگیرشده است، پیش از این به صدای آمریکا گفته بود: «اعتراض می‌کنم تا مادر دیگری مثل من به جای گونه فرزندش بر قاب عکس بوسه نزند.»

در این حال، چندی نهاد حقوق بشری، از جمله سازمان دیده‌بان حقوق بشر، با ابراز «نگرانی عمیق از سرکوب قهرآمیز اعتراضات» و همچنین کشته شدن دست‌کم ۹ نفر در اعتراضات استان‌های خوزستان و لرستان، خواستار آزادی فوری بازداشت‌شدگان شده‌اند.

حدود ۵۰ عضو کانون نویسندگان ایران هم در بیانیه‌ای ضمن حمایت از اعتراضات خوزستان در واکنش به قطع اینترنت و برخوردهای امنیتی معمول با روزنامه‌نگاران و خبرنگاران نوشته‌اند: «درست در شرایطی که مردم جان‌به‌لب‌رسیده در جای جای کشور فریاد اعتراضشان را به خیابان‌ها می‌آورند و پاسخشان را با گلوله و گاز اشک‌آور می‌گیرند ... [جمهوری اسلامی] اینترنت شهرهای معترض را قطع می‌کند تا اختلالی در سرکوب مردم پیش نیاید.»

تهیه‌کنندگان سینمای ایران نیز در بیانیه‌ای طرح محدودیت‌های جدید اینترنتی را «توطئه‌ای علیه اصل آزادی» و طراحان آن را «توطئه‌گر» توصیف کردند.

فقیهه سلطانی، بازیگر سینما و تلویزیون، نیز در پیامی ویدیویی می‌گوید دولت همچنان به فکر پاک کردن صورت مسئله است.

اعتراضات اخیر دو هفته پیش از خوزستان آغاز شد و به دیگر شهرها و پایتخت نیز گسترش یافت.

XS
SM
MD
LG