لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۵

نگاهی به روند تصویب کلیات طرح بودجه رفاهی ۳۵۰۰ میلیارد دلاری در کنگره آمریکا


نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، در کنفرانس مطبوعاتی، چهارشنبه ۳ شهریور (۲۵ اوت)

کلیات طرح بودجه تامین اجتماعی ۳۵۰۰ میلیارد دلاری که رئیس جمهوری آمریکا وعده داده بود، با رای مثبت تمام اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید.

قانونگذاران دموکرات همچنین توافق کردند که مصوبه هزار میلیارد دلاری مجلس سنا برای ترمیم و بازسازی زیربناها را تا اواخر ماه آینده، از تصویب بگذرانند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، گروهی متشکل از ده دموکرات‌ میانه‌رو در مجلس نمایندگان تهدید کرده بودند که اگر مصوبه ترمیم زیربناهای سنا در مجلس نمایندگان به رای گذاشته نشود، با امتناع از رای دادن به این بودجه رفاهی ۳۵۰۰ میلیارد دلاری، آن را ناکام خواهند کرد.

آنها سرانجام شامگاه سه‌شنبه ۲ شهریور (۲۴ اوت) با این شرط که بودجه هزار میلیارد دلاری ترمیم زیربناها روز ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شود، به این بودجه عظیم رفاهی ۳۵۰۰ میلیارد دلاری رای موافق دادند. این شرط را نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان، برای رفع اختلاف میان دموکرات‌های میانه‌رو با فراکسیون پیشتاز که اکثرت دموکرات‌های مجلس نمایندگان را در بر می‌گیرد، پیشنهاد داده بود.

کلیات طرح بودجه رفاهی، یا تامین اجتماعی، که گاه «بودجه زیربنای انسانی» هم خوانده می‌شود، با ۲۲۰ رای مثبت در برابر ۲۱۲ رای منفی، به تصویب رسید. پیش از این مجلس سنا آن را با ۵۰ رای موافق دمکرات‌ها در برابر ۴۹ رای مخالف تمام جمهوریخواهان، از تصویب گذرانده بود.

برخلاف این بودجه، که جمهوریخواهان آن را پرهزینه و بازتاب اولویت‌های اجتماعی دموکرات‌های پیشتاز توصیف کرده‌اند، مصوبه ترمیم زیربناها با حمایت جمهوریخواهان در مجلس سنا، با ۶۹ رای موافق در مقابل ۳۹ رای مخالف، به تصویب رسیده است.

اکثریت قانون‌گذاران دموکرات ناچیز است. در مجلس نمایندگان، حزب دموکرات فقط با ۸ رای اکثریت دارد، در حالی که در مجلس سنا، دموکرات‌‌ها تنها با استفاده از رای معاون ریاست جهمهوری می‌توانند به اکثریت دست یابند.

برای دموکرات‌های پیشتاز تصویب بودجه رفاهی ۳۵۰۰ میلیارد دلاری، که پرزیدنت بایدن قول آن را در جریان کارزار انتخاباتی بارها تکرار کرده بود، اولویت دارد. در این بودجه، کودکستان برای همه کودکان ۳ تا ۴ ساله، و دو سال تحصیل در دانشگاه‌های محلی برای تمام فارغ‌التحصیلان دبیرستان، تامین شده و همچنین، بیمه بهداشتی سالمندان برای نخستین بار، بیمه چشم و گوش و دندان، را نیز در بر می‌گیرد.

سرمایه‌گذاری در زمینه مبارزه با تغییرات اقلیمی، تغییر قوانین مهاجرت فدرال، و تلاش برای کاهش بهای دارو هم از جمله موارد دیگری است که در طرح بودجه رفاهی جدید پیش‌بینی شده است.

XS
SM
MD
LG