لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۴

در سالگرد اعتراضات دموکراسی خواهان هنگ کنگ، ۵۳ نفر بازداشت شدند


این تجمعات به مناسبت اولین سالگرد اعتراضات دموکراسی‌خواهی در هنگ کنگ انجام شد
این تجمعات به مناسبت اولین سالگرد اعتراضات دموکراسی‌خواهی در هنگ کنگ انجام شد

در پی اعتراضات صدها نفر در خیابان‌های هنگ‌ کنگ، گزارش‌ها حاکی از بازداشت ۵۳ نفر از سوی پلیس است. در این اعتراضات ماموران برای پراکنده کردن جمعیت از اسپری فلفل استفاده کردند.

به گزارش رویترز، این تجمعات به مناسبت اولین سالگرد اعتراضات دموکراسی‌خواهی در مستعمره سابق بریتانیا انجام شد. اعتراضات روز سه‌شنبه ۲۰ خردادماه در حالی برگزارشده است که تنش‌ها برسر پیشنهاد لایحه امنیتی با حمایت دولت مرکزی در چین بالا گرفته است.

پلیس هنگ‌ کنگ روز چهارشنبه ۲۱ خردادماه اعلام کرد که ۳۶ مرد و ۱۷ زن را به دلیل «تجمع غیرقانونی» و «مشارکت در تجمعات غیرمجاز» بازداشت کرده است. معترضان با ممنوعیت تجمع بیش از ۸نفررا که دولت هنگ کنگ برای جلوگیری از شیوع کرونا وضع کرده است، مخالفت کرده‌اند.

همچنین گزارش‌ ها حاکی است که اعتراضات دیگری برای روزهای آینده برنامه‌ریزی شده است؛ این در حالی است که طرفداران دموکراسی خواه نگران هستند که لایحه امنیت ملی پیشنهادی آزادی‌ها در این دولت‌شهر را محدود کند.

پیش از این آمریکا اقدام چین در تصوب قوانین امنیت ملی جدید برای هنگ کنگ را محکوم کرده بود. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این باره گفته بود که «تصمیم دور زدن روندهای جاافتاده قانون‌گذاری هنگ کنگ و نادیده گرفتن اراده مردم هنگ کنگ، به منزله حکم مرگ درجه بالای خودمختاری است که پکن، طبق بیانیه چین و بریتانیا که در سازمان ملل ثبت شده، وعده‌اش را به آن‌ها داده است.»

در روزهای گذشته هزاران نفر در هنگ‌کنگ در اعتراض به اقدام چین برای تحمیل قانون امنیتی جدید، تظاهرات کردند.

XS
SM
MD
LG