لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۰

یک نیروی عملیاتی وابسته به حزب‌الله لبنان از قبرس به آمریکا مسترد شد


Jail cell and handcuff drawing on texture, partial graphic
Jail cell and handcuff drawing on texture, partial graphic

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک مرد لبنانی متهم به پولشویی برای گروه ستیزه‌جوی حزب‌الله از قبرس به ایالات متحده مسترد شده است.

وزارت دادگستری ایالات متحده روز شنبه در بیانیه‌ای گفت غسان دیاب، ۳۷ ساله، هفته پیش به میامی رسید تا در ایالت فلوریدا با اتهاماتی مربوط به سال ۲۰۱۶ روبرو شود.

دیاب به ۱۰۰ هزار دلار پولشویی، توطئه برای پولشویی، انتقال بدون مجوز دلار، و استفاده غیرقانونی از دستگاه ارتباط دوطرفه برای پیشبرد این پولشویی متهم است.

دادستان کل فلوریدا سال ۲۰۱۶ در چارچوب عملیات «اداره مبارزه با مواد مخدر» در میامی دیاب را به عنوان عضو وابسته به حزب الله شناسایی کرده بود.

غسان دیاب ماه مارس ۲۰۱۹ در بدو ورود به قبرس از بیروت دستگیر شد.

سازمان‌های مجری قانون در ایالات متحده در ماه‌های اخیر به سرکوب گروه‌های وابسته به ایران و شبکه‌های مالی‌شان شدت داده‌اند.

کارشناسان می‌گویند دیاب بخشی از یک شبکه بزرگ قاچاق مواد مخدر به وسعت چند قاره بود و استرداد او گامی چشمگیر در آسیب زدن به عملیات خارجی حزب‌الله محسوب می‌شود.

پرونده دیاب در فلوریدا به یک شبکه قاچاق مواد مخدر در کلمبیا بر‌می‌گردد. در جریان این پرونده دو عضو عملیاتی دیگر حزب الله در سال ۲۰۱۶ دستگیر و به آمریکا مسترد شده بودند.

XS
SM
MD
LG