لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۴۷

پنجمین جلسه دادگاه حمید نوری به اتهام مشارکت در کشتار ۱۳۶۷ برگزار شد


محل دادگاهی که محاکمه حمید نوری در آن در جریان است.
محل دادگاهی که محاکمه حمید نوری در آن در جریان است.

روز جمعه پنجمین جلسه دادگاه حمید نوری به اتهام مشارکت در جنایت و کشتار دسته جمعی زندانیان سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ در استکهلم سوئد برگزار شد.

در این جلسه، پس از سخنان وکلای شاهدان، وکلای مدافع حمید نوری در دفاع از وی، با اشاره به تفاوت‌های فرهنگی میان ایران و سوئد گفتند که چون کیفرخواست بر اساس کتاب‌ها و خاطراتی است که ۱۵ تا ۲۰ سال بعد از وقوع اعدام‌ها نوشته شده‌اند و همه نویسندگان از مخالفان رژیم ایران هستند، باید در محتوی آنها شک کرد.

وکلای حمید نوری در دادگاه گفتند که اگرچه دادستانی سوئد خواهان تحقیق مستقل از دو بازجو به نام‌های محمد مقیسه با نام مستعار ناصریان و تقی عادلی با نام مستعار داوود لشکری شده، و نیز از نیری و اشراقی از اعضای هیات مرگ خواهان تأیید نقش حمید نوری در اعدام‌ها شده، و دولت ایران پاسخی به این درخواست‌ها نداده، بنابراین اتهام‌های وارده به نوری غیرقابل اثبات است.

محاکمه حمید نوری از مدتی پیش در سوئد آغاز شد. گروهی از زندانیان سیاسی سابق تاکنون به عنوان شاهد در جلسات دادگاه حضور یافتند. آقای نوری دو سال پیش در سوئد دستگیر شد. او متهم است که در هیات مرگ زندان گوهردشت کرج در زمان کشتار ۶۷ حضور داشت. در تابستان سال ۶۷، چند هزار زندانی سیاسی توسط جمهوری اسلامی با تشخیص هیاتی به نام هیات مرگ به جوخه‌های اعدام سپرده شدند.

XS
SM
MD
LG