لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۰

حزب جمهوریخواه ایالت مین دادخواستی را برای ممانعت از رای‌گیری ترجیحی فرستاده است


مدیر اجرایی حزب جمهوریخواه ایالت مین در حال صحبت درباره تلاش ها برای لغو رای گیری ترجیحی در آن ایالت است. ۱۵ ژوئن ۲۰۲۰
مدیر اجرایی حزب جمهوریخواه ایالت مین در حال صحبت درباره تلاش ها برای لغو رای گیری ترجیحی در آن ایالت است. ۱۵ ژوئن ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ حزب جمهوریخواه ایالت «مین» دادخواستی را برای توقف استفاده از روش رای‌گیری ترجیحی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ارائه داده است که زمینه را برای یک کشمکش انتخاباتی بر سر روش رای گیری فراهم می کند.

روش رای گیری ترجیحی در بعضی انتخابات شهرداری ها در ایالات متحده از جمله در پورتلند، بزرگترین شهر ایالت مین، مورد استفاده قرار می گیرد. این روش در واقع مانند یک دور دوم فوری است. رای دهندگان نامزدهای مورد نظرشان را رتبه بندی می کنند و انتخاب دوم آنها زمانی مد نظر قرار می‌گیرد که هیچ یک از نامزدهای انتخاباتی به ۵۰ درصد حد نصاب آرا دست نیابند.

«مین» اولین ایالت آمریکا است که روش رای گیری ترجیحی را پس از تأیید ساکنان آن ایالت در سال ۲۰۱۶ در دستور کار قرار داد. از آن زمان این روش با چالش های حقوقی و تلاش هایی برای کاهش یا حذف کامل آن روبرو بوده است.

رای دهندگان ایالت مین قرار است برای اولین بار در تاریخ ایالات متحده از روش رای گیری ترجیحی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده کنند. اگر امضای جمهوریخواهان در دادخواست‌شان مورد تائید وزیر ایالتی مین قرار بگیرد، رای‌گیری با این روش در روز انتخابات با رای به وتو روبرو می شود. رای دهندگان روز ۳ نوامبر تصمیم خواهند گرفت آیا از روش رای گیری ترجیحی در انتخابات ریاست جمهوری آینده استفاده شود یا نه.

جمهوریخواهان دادخواستی با ۷۲ هزار امضا ارسال کرده اند که هزاران امضا بیشتر از حد نصاب لازم برای رای به وتوی این روش رای گیری است. این روش رای گیری باعث شد جمهوریخواهان یک کرسی را در انتخابات ۲۰۱۸ از دست بدهند. جمهوریخواهان می گویند این روش رای گیری گیج کننده، غیر ضروری، غیرمنصفانه، و ناقض اصل هر نفر یک رای است. دموکرات‌ها می گویند این روش صرفا گزینه های بیشتری را در مقابل رای دهنده می گذارد، نقش نامزدهای انتخاباتی بدون شانس که رقابت را برهم می زنند از بین می برد، و طی آن اطمینان حاصل می شود که نامزد برنده از اکثریت آرا برخوردار باشد.

مین از روش رای گیری ترجیحی در انتخابات مجلس نمایندگان و سنا استفاده می کند و وتوی این روش در صورت موفقیت فقط شامل انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. تاریخ معاصر نشان می‌دهد که رای گیری ترجیحی ممکن است بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آن ایالت تاثیر بگذارد.

XS
SM
MD
LG