لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۵

آلمان فروش موتور هواپیماهای مدل به ایران را ممنوع کرد؛ ادامه استفاده حوثی‌ها از پهپادهای ایرانی در جنگ یمن


تصویری از لاشه پهپاد ایرانی قاصف که در جنگ یمن سرنگون شده است (عکس از آرشیو)
تصویری از لاشه پهپاد ایرانی قاصف که در جنگ یمن سرنگون شده است (عکس از آرشیو)

با ادامه یافتن استفاده شبه نظامیان شیعه حوثی مورد حمایت رژیم ایران در یمن از پهپادهای ساخت ایران برای حمله به عربستان سعودی، دولت آلمان فروش موتورهای هواپیماهای مدل به ایران را ممنوع کرد.

به گزارش روزنامه اماراتی «دِ نشنال»، این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که یک محموله از این موتورها در ساخت پهپادهایی که شورشیان حوثی از آنها برای حمله به عربستان استفاده کرده‌اند، مورد استفاده قرار گرفته است.

دستگاه اطلاعاتی آلمان مطلع شد یک محموله حاوی ۴۲ موتور پروانه‌ای دو سیلندر مشهور در بازار، که در پهپادهای حوثی‌ها استفاده شده است، در سال ۲۰۱۵ از آلمان به تهران ارسال شده بود.

به دنبال این تحقیقات، مقام‌های اطلاعاتی آلمانی با همکاری اداره فدرال محافظت از قانون اساسی آلمان، از فروش محموله‌های دیگر به ایران جلوگیری کردند.

گزارش‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد تصمیم آلمان همچنین منجر شده است که ایرانی‌ها این فناوری پیشرفته را از چینی‌ها خریداری کنند و آن را از طریق کنیا و بعد عمان، به دست حوثی‌ها برسانند.

دولت پرزیدنت ترامپ تاکنون بارها نسبت به نقش مخرب رژیم ایران در برافروختن آتش درگیری‌ها در منطقه هشدار داده و تاکید کرده است که برداشته شدن تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه رژیم موجب تشدید فعالیت‌‌های شریرانه رژیم ایران در خاورمیانه و جهان خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای که شامگاه شنبه ۲۹ شهریور برای اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران منتشر شد، نوشته است: «دولت پرزیدنت ترامپ همواره درک کرده است که بزرگترین تهدید علیه صلح در خاورمیانه از سوی رژیم جمهوری اسلامی ایران می‌آید؛ [رژیمی] که اقدامات خشونت‌بارش برای گسترش انقلاب هزاران تن را به کشتن داده و زندگی میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به فروپاشی کشانده است.»

XS
SM
MD
LG