لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۳

دادگاهی در آلمان مردی ۹۳ ساله را برای جرایم دوره نازی‌ها محکوم کرد


برونو دی، نگهبان «اس اس» در اردوگاه کار اجباری اشتاتهوف در لهستان در دوره جنگ جهانی دوم، در حال ترک دادگاه در هامبورگ، آلمان. ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰
برونو دی، نگهبان «اس اس» در اردوگاه کار اجباری اشتاتهوف در لهستان در دوره جنگ جهانی دوم، در حال ترک دادگاه در هامبورگ، آلمان. ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ دادگاهی در هامبورگ مرد ۹۳ ساله آلمانی را به دلیل کمک به کشتن ۵۲۳۲ زندانی، عموما یهودی، در اردوگاه کار اجباری نازی ها طی جنگ دوم جهانی، محکوم شناخت. حکم او در یکی از آخرین پرونده ها علیه جنایات دوره حزب نازی دو سال زندان تعلیقی اعلام شد.

برونو دی که با صندلی چرخدار به دادگاه آورده شد و صورتش را با پوشه ای آبی پوشاند اذعان کرد نگهبان «اس اس» در اردوگاه کار اجباری «اشتاتهوف» در نزدیکی «گدانسک» در دوره اشغال لهستان بوده است، اما گفت حضور او به معنای گناهکار بودنش نیست.

این توجیه برای دادگاه هامبورگ قانع کننده نبود و او را برای ایفای نقش در کشتارهای بین اوت ۱۹۴۴ تا آوریل ۱۹۴۵ گناهکار اعلام کرد.

بنا بر وبسایت موزه اردوگاه «اشتاتهوف»، حدود ۶۵ هزار نفر شامل بسیاری یهودی در «اشتاتهوف» به قتل رسیده یا مردند. دادستان ها گفتند بسیاری از پشت سر هدف شلیک گلوله قرار گرفته یا با گاز خفه شدند.

از آن جا که برونو دی در زمان وقوع جرم ۱۷ یا ۱۸ ساله بود در دادگاه ویژه جوانان محاکمه شد و به دلیل وضعیت شکننده سلامتی اش جلسات دادگاه بیش از دو تا سه ساعت به طول نمی کشید.

دادستان ها سه سال زندان برای برونو درخواست کرده بودند. او برای آن چه در «اشتاتهوف» رخ داد عذرخواهی کرد، اما مسئولیتی برعهده نگرفت.

XS
SM
MD
LG