لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

هزاران فرانسوی علیه مقررات اجباری کردن «گذرنامه سلامت» تظاهرات کردند


تصویری از یک معترض فرانسوی که روی پلاکاردش نوشته شده «اراده مردم، اساس اقتدار قدرت‌های عمومی است»؛ بیرون شورای قانون اساسی، پاریس، ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
تصویری از یک معترض فرانسوی که روی پلاکاردش نوشته شده «اراده مردم، اساس اقتدار قدرت‌های عمومی است»؛ بیرون شورای قانون اساسی، پاریس، ۱۴ مرداد ۱۴۰۰

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شهرهای مختلف فرانسه شنبه ۱۶ مرداد برای چهارمین آخر هفته پیاپی، شاهد اعتراضات گسترده هزاران فرانسوی علیه مقررات اجباری‌کردن داشتن «گذرنامه سلامت» جهت ورود به کافه‌ها و قطارهای بین‌شهری بودند.

بر اساس این مقررات جدید، فرانسویان جهت انجام فعالیت‌های روزمره باید کاملا واکیسنه شده باشند، جواب آزمایش کرونایشان منفی باشد، و یا اخیرا از این بیماری بهبود یافته باشند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که در روزهای اخیر و با استفاده از رسانه‌های اجتماعی مردم را تشویق به زدن واکسن کرده، امیدوار است اجرای مقررات جدید شهروندان کشورش را به انجام واکسیناسیون سوق دهد.

مخالفان اما مقررات مزبور را نوعی تعرض به آزادی‌های شخصی خود می‌بینند.

بر اساس این مقررات، از ٣٠ تیر ماه سال جاری ورود به اماکن فرهنگی همانند سینماها، سالن‌های تئاتر و موزه‌ها مستلزم داشتن «گذرنامه سلامت» بوده است.

قرار است از دوشنبه آینده نیز ورود به رستوران‌ها و کافه‌ها و همچنین قطارهای بین‌شهری و پروازهای داخلی به شرط داشتن این گذرنامه باشد. متروها و حمل‌ونقل برون‌شهری مشمول این مقررات نمی‌شوند.

گابریل آتال، سخنگوی دولت فرانسه، در این باره گفت همزمان با نبرد این کشور علیه موج چهارم همه‌گیری کرونا و به منظور جلوگیری از وضع محدودیت‌های بیشتر، این مقررات جدید تا ۲۴ آبان سال جاری اجرا خواهند شد.

XS
SM
MD
LG