لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۶

تجمع خانواده انوشه آشوری مقابل مقر نخست وزیری بریتانیا در چهارمین سالگرد بازداشت او در ایران


تجمع اعتراضی در حمایت از انوشه آشوری، شهروند بریتانیایی-ایرانی زندانی در ایران
تجمع اعتراضی در حمایت از انوشه آشوری، شهروند بریتانیایی-ایرانی زندانی در ایران

خانواده انوشه آشوری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار که چهار سال است در ایران زندانی است، مقابل دفتر نخست‌وزیر بریتانیا در خیابان «داونینگ» تجمع کردند. آنها همچنین با قرار دادن یک صندلی خالی، سعی کردند توجه بوریس جانسون را جلب کنند.

انوشه آشوری، مهندس بازنشسته ۶۷ ساله، سیزدهم ماه اوت سال ۲۰۱۷ طی یک سفر خانوادگی به ایران، بازداشت شد.

آقای آشوری نیز مانند چند شهروند بریتانیایی دیگر که در سال‌های اخیر در ایران بازداشت شده‌اند پس از محاکمه‌ای که عفو بین‌الملل آن را «ناعادلانه» خوانده، با اتهاماتی مرتبط با امنیت ملی زندانی شد.

به رغم تأکید مقامات دولت بریتانیا به این که پرونده آشوری «اولویت اصلی» دولت است، خانواده او می‌گویند با وجود درخواست رسمی، بیش از یک سال است که فرصت دیدار با نخست‌وزیر بریتانیا را پیدا نکرده‌اند.

در همین حال بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، روز پنجشنبه با انتشار توییتی در همین رابطه نوشت: «در چهارمین سالگرد بازداشت غیرقانونی انوشه آشوری در ایران، بار دیگر از ایران می‌خواهم کار درست را انجام دهد و او را فورا آزاد کند. انوشه و سایر شهروندان بریتانیایی که ناعدلانه در ایران زندانی هستند باید بتوانند نزد خانواده‌هایشان در بریتانیا برگردند.»

راب مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، توئیت دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، درباره چهارمین سالگرد بازداشت انوشه آشوری را ریتوییت کرده است.

در توییت آقای راب آمده است: «در چهارمین سالگرد بازداشت انوشه آشوری، با قویترین لحن ممکن از ایران می‌خواهم انوشه و تمامی شهروندان دوتابعیتی‌مان را که خودسرانه بازداشت شده‌اند، آزاد کند تا دوباره نزد خانوادەهایشان بپیوندند. ادامه بازداشت‌شان کاملا غیرقابل‌توجیه است.»

آقای راب همچنین با صدور بیانیه‌ای گفته است که تمامی تلاش خود را برای آزادی آقای آشوری و دیگر شهروندان دو تابعیتی که «خودسرانه» در ایران بازداشت شده‌اند انجام خواهند داد.

وزیر خارجه بریتانیا از ابراهیم رئیسی خواسته است که با آزاد کردن این شهروندان، «مسیر جدیدی» را برای ایران در پیش بگیرد.

آقای آشوری به ده سال زندان محکوم شده است.

XS
SM
MD
LG