لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

برای نخستین بار پیوند دو ریه یک بیمار مبتلا به کووید۱۹ در آمریکا با موفقیت انجام شد


دکتر آنکیت بهارات، رئیس بخش جراحی قفسه سینه در بیمارستان نورث‌وسترن مموریال شیکاگو، ایلینوی - ۱۱ ژوئن ۲۰۲۰
دکتر آنکیت بهارات، رئیس بخش جراحی قفسه سینه در بیمارستان نورث‌وسترن مموریال شیکاگو، ایلینوی - ۱۱ ژوئن ۲۰۲۰

پزشکان بیمارستان «نورث‌وسترن مموریال» شهر شیکاگو برای نخستین بار پیوند دو ریه یک بیمار کووید۱۹ در آمریکا را با موفقیت انجام دادند.

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان پی آر»، دکتر آنکیت بهارات، رئیس بخش جراحی قفسه سینه این بیمارستان، می‌گوید این بیمار که یک زن جوان بیست و چند ساله است، کاملا سالم بود تا این که بیماری کووید۱۹ موجب بستری شدن او در بیمارستان شد.

او دو ماه در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و به دستگاه تنفس مصنوعی و دستگاه‌ اکسیژناسیون غشایی برون‌‌پیکری وصل بود.

با وجود این که ویروس کرونا از بدن بیمار خارج شده بود، ولی وضعیت ریه‌های او وخیم مانده بود. دکتر بهارات می‌گوید این وضعیت تا جایی پیش رفت که ریه‌های بیمار نشانه هایی از آسیب غیرقابل ترمیم از خود نشان داد و داشت بر روی عملکرد کلیه‌ها و کبد او تاثیر می‌گذاشت.

دکتر بهارات گفت: «بیماری کووید حفره‌هایی را درون شُش‌های او به وجود آورده بود و آن حفره‌ها عفونی شده بودند، به طوری که چیزی نمانده بود آن عفونت منجر به عارضه «سپسیس» یا «گند خونی» - التهابی که سراسر بدن را فرا می گیرد - بود.»

وی افزود تنها راه نجات بیمار پیوند هر دو ریه بود.

دکتر بهارات گفت این بیمار، که نام او برده نشده، پس از عمل جراحی پیوند حالش رو به بهبودی است، ریه‌هایش اکنون کار می‌کنند، و دیگر اعضای بدنش - قلب، کبد، کلیه‌ها - «کاملاً بهبود یافته‌اند.»

XS
SM
MD
LG