لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۹

اعتراض کاربران توئیتر به انتخاب «نرگس آبیار» به عنوان یکی از اعضای جدید آکادمی اسکار: او فیلمساز نزدیک به حکومت است


نرگس آبیار فیلمساز ایرانی به تازگی نامش در بین فهرست اعضای جدید آکادمی اسکار اعلام شده است. منبع عکس: رسانه های ایران
نرگس آبیار فیلمساز ایرانی به تازگی نامش در بین فهرست اعضای جدید آکادمی اسکار اعلام شده است. منبع عکس: رسانه های ایران

با اعلام نام نرگس آبیار، کارگردان و نویسنده زن ایرانی، در بین اسامی جدید اعضای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی «اسکار»، بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی نسبت به این انتخاب واکنش نشان دادند.

آکادمی اسکار امسال از ۸۱۹ نفر برای عضویت در این انجمن سینمایی دعوت کرده است که در این فهرست تعدادی از سینماگران ایرانی، از جمله نرگس آبیار، نیز حضور دارند و‌ این افراد پس از پذیرش دعوت، عضو رسمی آکادمی علوم ‌و هنرهای سینمایی خواهند شد.

اما دعوت از نرگس آبیار برای عضویت در این آکادمی در حالی است که این کارگردان و نویسنده به عنوان یکی از چهره‌های نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات ایران شناخته می‌شود و این موضوع باعث شده است که بسیاری از کاربران ایرانی در توئیتر اسکار را برای انتخاب او مورد انتقاد قرار دهند.

حسین رونقی، زندانی سابق سیاسی، از جمله افرادی است که در رشته توئیت‌هایی با انتقاد از این آکادمی نوشت که «نرگس آبیار از مهمترین سینماگران و همراهان پروپاگاندای حاکم است.»

او در ادامه توئیت‌های خود با اشاره به بازدید نرگس آبیار از زندان اوین توضیح داد که ‏این کارگردان از «معدود سینماگران وابسته‌ای است که سال ۱۳۹۳ اجازه بازدید از زندان اوین را داشته و فیلمش در زندان اکران شده است. بازدیدی که با اعتراض ما در بند ۷ زندان اوین همراه بود و اعتراضی که منجر به محدودیت‌ها و ممنوع‌الملاقاتی من برای یک ماه شد.»

همچنین برخی از کاربران نیز تصاویری از نرگس آبیار در کنار الهام چرخنده، دیگر بازیگر نزدیک به حکومت ایران، را در زمان دیدار با رهبر جمهوری اسلامی منتشر کردند.

گفته می‌شود که محمدحسین قاسمی، همسر نرگس آبیار که معمولا تهیه‌کنندگی کارهای این کارگردان ایرانی را نیز برعهده دارد، رابطه نزدیکی با نهادهای امنیتی دارد.

براساس فهرست منتشر شده، ستار اورکی (آهنگساز)، علی عباسی (کارگردان ایرانی- دانمارکی)، سمیرا مخملباف (کارگردان)، نرگس آبیار (نویسنده)، و الهام شاکری‌فر (مستندساز)، اعضای جدید ایرانی آکادمی اسکار هستند.

از جمله ساخته‌های این فیلمساز مورد حمایت حکومت می‌توان به فیلم «شبی که ماه کامل شد» در سال ۹۷ اشاره کرد. این فیلم با موضوعی در ارتباط با عبدالمالک ریگی ساخته شده و روایت اصلی آن متمرکز بر زندگی عبدالحمید ریگی، برادر عبدالمالک ریگی و ازدواج او است. همچنین جزئیاتی از زندگی خانواده ریگی برای اولین بار در این فیلم بیان می‌شود.

پیش از این فیلم «نفس» به کارگردانی نرگس آبیار به عنوان نماینده ایران در نوزدهمین دوره جوایز سینمایی اسکار معرفی شده بود.

XS
SM
MD
LG