لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۳

رقابت ۱۷ شهر آمریکا برای برگزاری بخشی از مسابقات جام جهانی‌ فوتبال ۲۰۲۶ در آمریکای شمالی


پرزیدنت ترامپ و جیانی اینفانتینو
پرزیدنت ترامپ و جیانی اینفانتینو

فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، با برگزاری سه کارگاه آموزشی اینترنتی، پیش‌نیازها و شرایط گزینشی خود را با نمایندگان شهرهای متقاضی میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ به اشتراک گذاشت.

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ در آمریکای شمالی و به صورت مشترک در کشورهای آمریکا، کانادا، و مکزیک برگزار خواهد شد.

در این دوره از مسابقات برای نخستین بار ۴۸ تیم حضور دارند و تیم‌های شرکت‌کننده در ۱۶ شهر آمریکای شمالی به میدان می‌روند.

به گفته فیفا، این ۸۰ مسابقه در ۱۰ شهر آمریکا، و ۶ شهر کانادا و مکزیک برگزار خواهد شد.

مقامات فیفا در این کارگاه‌های آموزشی که با حضور نمایندگان ۲۳ شهر و اعضای فدراسیون‌های فوتبال کانادا، آمریکا، مکزیک ترتیب یافت، فرآیند انتخاب شهرهای میزبان را تشریح کردند.

با توجه به این که کانادا و مکزیک در این مرحله به تعداد سهیمه خود، یعنی هر کشور فقط ۳ شهر دارند، گزینشی در کار نخواهد بود و آنها باید شرایط استاندارد میزبانی را داشته باشند.

شهرهای ادمونتون، مونترال، و تورنتو در کانادا، و شهرهای گوادالاخارا، مکزیکو‌سیتی، و مونتری در مکزیک میزبان جام جهانی خواهند بود.

ولی در آمریکا شرایط متفاوت است و ۱۷ شهر خواستار میزبانی مسابقات هستند که از میان آنها تنها ۱۰ شهر برگزیده می‌شوند.

آتلانتا، بالتیمور، بوستون، سین‌سیناتی، دالاس، دنور، هیوستون، کانزاس سیتی، لس آنجلس، میامی، نشویل، نیویورک-نیوجرسی، اورلاندو، فیلادلفیا، سانفرانسیسکو، سیاتل، و واشنگتن شهرهایی هستند که به صورت رسمی تقاضای خود را به فیفا ارائه کرده‌اند.

فیفا در مراحل بعدی گزینش، به صورت جداگانه با نمایندگان شهرها ملاقات می کند و پس از رفع محدودیت های مرتبط با ویروس کرونا، بازرسانی را برای بررسی شرایط میزبانی، به این شهرها اعزام می کند.

فیفا بر اساس شاخص های مختلفی مانند ورزشگاه، امکانات رفاهی، اقامت، پذیرایی، زیرساخت‌ها، امنیت، یا حمل و‌ نقل، میزبانی را به شهرهای برتر اعطا می‌کند.

انتظار می‌رود فهرست نهایی شهرهای میزبان در سال ۲۰۲۱ اعلام شود.

XS
SM
MD
LG