لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۴

پایان سومین روز اجلاس سران اتحادیه اروپا؛ هنوز بر سر طرح احیای اقتصاد آن قاره توافقی حاصل نشده است


اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل، بلژیک - ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۰
اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل، بلژیک - ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۰

طرح اتحادیه اروپا برای احیای اقتصاد این قاره که همه‌گیری جهانی کرونا ضربه شدیدی به آن وارد کرده است، روز یکشنبه در روز سوم اجلاس سران، با اختلاف نظر رهبران کشورها بر سر میزان هزینه، بی‌نتیجه ماند.

به گزارش رویترز، از سرگیری مذاکرات در بروکسل حد اقل تا ساعت ۴ بعد از ظهر به وقت محلی به تعویق افتاد. این در حالی است که ۲۷ تن از نمایندگان اتحادیه اروپا سعی کرده‌اند برای متقاعد کردن کشورهای ثروتمند شمالی، کوتاه بیایند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اظهار کرد که این توافقنامه ممکن است برای آنها غیرقابل پذیرش باشد. سباستاین کورتس، صدراعظم اتریش، نیز مدتی بعد گفت که حصول به توافق ممکن است، ولی هنوز «کار زیادی در پیش دارند.»

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان - اجلاس سران اتحادیه اروپا
آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان - اجلاس سران اتحادیه اروپا

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، که در این اجلاس حضور داشت گفت که احتمال سازش برای توافق بر سر هزینه بازیابی اقتصادی وجود دارد، ولی تمایل به مصالحه نباید به قیمت عدول این اتحادیه از آرمان‌ها و جاه‌طلبی‌های اصلی و قانونی خود تمام شود.

اجلاس اتحادیه اروپا
اجلاس اتحادیه اروپا

اجلاس سران اتحادیه اروپا به منظور توافق بر سر تخصیص یک بسته اقتصادی ۱.۸ هزار میلیارد یورویی (بیش از ۲ هزار میلیارد دلاری) برای بودجه طولانی‌مدت و هزینه نجات اقتصادی اروپا از بدترین رکود اقتصادی از زمان جنگ جهانی دوم برگزار شده است.

XS
SM
MD
LG