لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

برگزاری نمایشگاه بزرگ «ایران حماسی» در موزه «ویکتوریا و آلبرت» در شهر لندن


نمایشگاه «ایران حماسی»
نمایشگاه «ایران حماسی»

موزه مشهور «ویکتوریا و آلبرت» در لندن میزبان‌ نمایشگاه فرهنگی و هنری بزرگی با عنوان «ایران حماسی» است.

به گزارش رویترز، این مجموعه ارزنده شامل مجسمه‌های باستانی، عکس‌های معاصر، و آثاری است که پنج هزار سال فرهنگ، هنر، و طراحی ایران را به نمایش می‌گذارد.

ایران حماسی، این هفته در موزه آلبرت و ویکتوریا افتتاح می‌شود، و نخستین مجموعه‌ای است که با چنین عظمتی در نود سال اخیر در بریتانیا در معرض دید همگان قرار می‌گیرد.

نمایشگاه «ایران حماسی»
نمایشگاه «ایران حماسی»

به گفته مدیران موزه، این‌ نمایشگاه که از شنبه بصورت عمومی رونمایی می‌شود، شامل بیش از ۳۰۰ اثر متعلق به ایران باستان، اسلامی، و معاصر می‌شود که از آن جمله می‌توان به دست‌نوشته‌ها، سرامیک‌ها، فرش‌ها، و عکس‌ها اشاره کرد.

ایران حماسی از ده بخش متنوع تشکیل شده است. از بخش‌های جذاب این مجموعه می‌توان به «امپراتوری پارسی» با تمرکز بر دوره هخامنشی، «تغییر مذهب» و تأثیر اسلام در فرهنگ ایران، و «تعالی ادبی» با تمرکز بر شعر فارسی، اشاره کرد.

نمایشگاه «ایران حماسی»
نمایشگاه «ایران حماسی»

جان کرتیس از طراحان نمایشگاه، به رویترز می‌گوید که جهانیان اخیرا دریافته‌اند که ایران از هنر شگفت‌انگیز و کهن، و میراث فرهنگی فوق‌العاده‌ای برخوردار است که قدمت آن به سال‌های بسیار دور می‌رسد.

آثار این مجموعه یا به مرور زمان گردآوری شده است، و یا توسط برگزارکنندگان به امانت گرفته شده است، از جمله آثار باستانی مانند استوانه کوروش بزرگ، شیر ریتون، و یا آثار معاصری مانند عکسی از شیرین علی آبادی که زنی را نشان می‌دهد که در حال ‌دمیدن حباب است.

نمایشگاه «ایران حماسی»
نمایشگاه «ایران حماسی»

او در ادامه می‌افزاید که برگزارکنندگان مجبور شدند تا آثار تاریخی و هنری را از منابع دیگری تهیه کنند، و در این‌ کار موفق بودند، چون‌ این مجموعه تصویر کاملی از تمدن‌های بزرگ ایرانی ارائه می‌دهد.

جان کرتیس با اشاره به همه‌گیری ویروس کرونا، و اعمال تحریم‌های دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا علیه ایران، که خروج آثار تاریخی و هنری را از این کشور غیرممکن کرده بود، گردآوری این مجموعه را پروژه سخت و دشواری توصیف می‌کند.

این نمایشگاه تا دوازدهم سپتامبر ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG