لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۹

فعالان محیط زیست از معرفی نخستین نماینده آمریکا در تغییرات اقلیمی استقبال کردند


جان کری، نماینده جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده برای تغییرات اقلیمی، در جلسه معرفی گزینه های شورای امنیت ملی، در ولمینگتن در ایالت دِلِور. ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰
جان کری، نماینده جو بایدن رئیس جمهور منتخب ایالات متحده برای تغییرات اقلیمی، در جلسه معرفی گزینه های شورای امنیت ملی، در ولمینگتن در ایالت دِلِور. ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ روزی که جان کری در مقام وزیر خارجه وقت آمریکا در سال ۲۰۱۶ توافق تغییرات اقلیمی پاریس را به نمایندگی از ایالات متحده امضا کرد، نوه‌ دوساله‌اش روی پایش نشسته بود.

وقتی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده، جان کری را به عنوان نخستین نماینده ویژه آمریکا در امور تغییرات اقلیمی معرفی کرد، آقای کری تصویر آن لحظه را در توییتر به اشتراک گذاشت و نوشت: «کاری که با توافق پاریس آغاز کردیم هنوز برای به نتیجه رسیدن راهی طولانی در پیش دارد. من به دولت برمی‌گردم تا آمریکا را در مسیر رسیدگی به بزرگترین چالش این نسل و نسل‌های پس از این قرار دهم.»

فعالان محیط‌ زیستی این انتخاب را ستودند.

اندرو استیر، رئیس انستیتو منابع جهانی، در بیانیه ای گفت: «در جهان افراد معدودی با سابقه درخشان جان کری در حوزه تغییرات اقلیمی وجود دارند.»

بسیاری از جمهوریخواهان معتقدند توافق پاریس ایالات متحده را در موضعی نابرابر قرار داده است؛ زیرا تعهدات آمریکا برای کاهش آلودگی‌ها بیش از دیگر کشورهای آلوده کننده مانند چین و هند است. این توافق کشورها را به انجام تعهدات شان ملزم نکرده است.

پرزیدنت ترامپ علاوه بر تسهیل مقررات تولید گازهای گلخانه ای و سوخت های فسیلی، ایالات متحده را از توافق تغییرات اقلیمی بیرون آورد. این امر رسما ۴ نوامبر رخ داد.

پال بودنار، مشاور دولت اوباما در حوزه انرژی، می‌گوید جان کری خیلی خوب می‌داند که ماموریت مهم، «بسیج کردن جامعه جهانی برای اقدام کردن در بخش‌های اصلی است.»

هر چند وظایف نماینده امور تغییرات اقلیمی هنوز تشریح نشده است، اما جان کری عضوی از شورای امنیت ملی کاخ سفید محسوب می‌شود.

تیم بایدن می گوید کری بر موضوع تغییرات اقلیمی در چارچوب سیاست خارجی تمرکز خواهد داشت و مقام دیگری برای تلاش‌های داخلی در این باره معرفی می‌شود.

XS
SM
MD
LG