لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

وزارت خارجه آمریکا: توئیتر با ارائه بستری برای ابراز کینه‌توزی و اظهارات خصمانه خامنه‌ای علیه یهودیان و اسرائیل، مرتکب دورویی می‌شود


الی کُهانِم، معاون فرستاده ویژه وزارت خارجه در زمینه مبارزه با یهودستیزی - عکس از صفحه توئیتر
الی کُهانِم، معاون فرستاده ویژه وزارت خارجه در زمینه مبارزه با یهودستیزی - عکس از صفحه توئیتر

الی کُهانِم، معاون فرستاده ویژه وزارت خارجه در زمینه مبارزه با یهودستیزی، روز پنجشنبه گفت که توئیتر با ارائه بستری برای اظهارات کینه‌توزانه و خصمانه خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، علیه یهودیان و اسرائیل، مرتکب دورویی شده است.

خانم کُهانِم در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی با پیت هگسِت، مجری شبکه فاکس نیوز، گفت: «پیت، من خودم در ایران به دنیا آمدم و خانواده‌ام به خاطر وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ و افزایش یهودستیزی در آن زمان، ناچار به فرار [از ایران] شدند. من می‌توانم به شما بگویم که شخصاً تهدیدی که از سوی آیت‌الله خامنه‌ای متوجه یهودیان و جهان است، را درک می‌کنم.»

خانم کُهانِم تاکید کرد: «وقتی شما می‌بینید که توئیتر به فرد مستبدی که به واقع خواهان نسل‌کشی یهودیان شده است بستری [برای اظهارنظر] می‌دهد، در حالی که همزمان پرزیدنت دونالد ترامپ را سانسور می‌کنند، میزان این دورویی آن قدر زیاد است که برای من روشن می‌شود موضوع فقط و فقط یک چیز است و آن، انتخابات پیش روی ایالات متحده در تاریخ ۳ نوامبر است.»

پیت هگسِت گفت که فاکس‌نیوز از توئیتر خواسته است که در این مورد توضیح دهد، و سخنگوی توئیتر در پاسخ به این موضوع طی یک بیانیه کتبی گفته است که «اگر یک توئیتِ یکی از رهبرانِ جهان مقررات توئیتر را نقض کند، اما حفظ آن توئیت در این سرویس [توئیتر] از لحاظ منفعت عمومی ارزش مشخصی داشته باشد، ما ممکن است آن را پشت یک اعلامیه عمومی، که [اطلاعات] زمینه‌ای را در مورد این تخلف ارائه می‌دهد، قرار دهیم.»

پیت هگسِت از خانم الی کُهانِم پرسید: «آیا چنین اعلامیه‌هایی مرتباً بر روی [توئیت‌های] آیت‌الله قرار می‌گیرد؟»

خانم کُهانِم در پاسخ گفت: «کینه‌توزی و اظهارات خصمانه خامنه‌ای که در سراسر توئیتر وجود دارند، هرگز با هیچ پیامدی روبه‌ر‌و نشده‌اند. پیشینه اظهارات خصمانه او به سال ۲۰۱۴، یعنی زمانی که او یک طرح ۹ مرحله‌ای را برای حذف اسرائیل مطرح کرد، باز می‌گردد. این موضوع نیز در راستای پیشینه‌ای که این مرد دارد - یعنی فراخوان برای نسل‌کشی یهودیان و پاک کردن اسرائیل از روی زمین - است.»

خانم کُهانِم افزود: «اگر شما واکنش توئیتر به یک رهبر جهان مثل خامنه‌ای، که در توئیتر و با استفاده از بستر رسانه‌ای آنها خواستار نسل‌کشی می‌شود، را با رفتار آنها [توئیتر] با پرزیدنت دونالد ترامپ مقایسه کنید -- مگر دونالد ترامپ تلاش کرده است که چه کار کند؟ او تلاش کرده است که با مردم آمریکا درباره پیشرفت‌های به دست آمده در رابطه با کووید صحبت کند. او تلاش کرده است که با مردم آمریکا درباره حفظ امنیت و ایمنی‌مان صحبت کند، و به خاطر آن سانسور می‌شود.»

خانم کُهانِم گفت: «افرادی مانند من، یعنی میلیون‌ها مهاجر قانونی به ایالات متحده، به این خاطر به آمریکا آمده‌ایم که آزادی می‌خواستیم، ما رهایی می‌خواستیم.» وی افزود: «کاری که این شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی می‌کنند این است که آنها دقیقا به دنبال [کنترل] روند تفکر ما هستند. آنها مانند پلیس تفکر هستند و می‌کوشند آزادی ما را محدود کنند. آنها می‌کوشند که توانایی ما برای این که آمریکایی‌های آزاد باشیم را محدود کنند. و کاری که پرزیدنت ترامپ می‌کند این است که او برای آزادی ما می‌جنگد.»

XS
SM
MD
LG