لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۳

وزیر خارجه بریتانیا: ایران کار درست را انجام دهد و دوتابعیتی‌ها را آزاد کند


دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا (آرشیو)
دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا (آرشیو)

وزیر خارجه بریتانیا بار دیگر خواستار آزادی انوشه آشوری، مراد طاهباز، و نازنین زاغری-رتکلیف، زندانیان ایرانی-بریتانیایی، از زندان‌های ایران شد و آزادی آنها را «کار درست» خواند.

دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، روز جمعه ۶ فروردین در یک توییت نوشت:‌ «با پایان یافتن جلسات کنونی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ما بار دیگر از ایران می‌خواهیم که کار درست را انجام دهد و انوشه آشوری، مراد طاهباز، و نازنین زاغری-رتکلیف را آزاد کند تا آنها بتوانند به بریتانیا و نزد عزیزان‌شان بازگردند.»

آقای راب در ادامه این توییت نوشته است: «ما همه تلاش خود را برای برگرداندن آنها به خانه انجام خواهیم داد.»

نازنین زاغری رتکلیف و انوشه آشوری دارای تابعیت ایرانی و بریتانیایی هستند. مراد طاهباز، فعال سرشناس محیط زیست ایرانی، نیز تابعیت آمریکایی و بریتانیایی دارد و توسط جمهوری اسلامی به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

برخی تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG