لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۸

آمار ایران: ۸۰ هزار مورد معاینه «همسر آزاری جسمی» در پزشکی قانونی؛ ۹۶ درصد سهم زنان


عکس تزئینی
عکس تزئینی

اطلاعات منتشرشده از مرکز آمار ایران، از بالا بودن تعداد زنان قربانی در پرونده‌های «همسر آزاری جسمی» در سال ۱۳۹۹ خبر می‌دهد.

بر اساس گزارش ایسنا در روز سه‌شنبه ۲ شهریور، اطلاعات مرکز آمار ایران می‌گوید در سال گذشته ۹۶ درصد از معاینه‌های «مدعیان همسر آزاری جسمی» در پزشکی قانونی مربوط به زنان بوده است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، سال گذشته تعداد ۸۰ هزار و ۱۸۷ مورد معاینه مربوط به همسر آزاری جسمی توسط پزشکی قانونی صورت گرفت که سهم زنان از این معاینات ۷۷ هزار و ۹۶ مورد برابر با ۹۶ درصد و سهم مردان ۲۹۹۱ مورد، برابر با چهار درصد بوده است.

بر اساس این آمار، در کل ۵۸۵ هزار و ۳۷۴ مورد معاینه مربوط به درگیری‌های جسمانی در سال گذشته در پزشکی قانونی صورت گرفته است که از این درگیری‌ها سهم «مدعیان همسر آزاری جسمانی» ۱۳.۶ درصد بوده است.

طبق این گزارش، «هرگونه سوءرفتار و آزار جسمی، جنسی، روانی و سهل‌انگاری که توسط شوهر نسبت به زن و یا برعکس انجام شود، مصداق همسر آزاری بر شمرده شده است.»

بنا بر این گزارش، مرکز آمار ایران، آمار سالیانه سال ۹۹ را منتشر نکرده است و این آمار مطابق با مجموع آمار فصل‌های بهار، تابستان، پاییز و زمستان ۹۹ بوده است.

XS
SM
MD
LG