لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

اسکارلت جوهانسون به جنگ شرکت «دیزنی» می‌رود


اسکارلت جوهانسون
اسکارلت جوهانسون

اسکارلت جوهانسون، بازیگر مشهور آمریکایی و از ابرقهرمان‌های داستان‌های مصور «مارول»، از شرکت «دیزنی» به دلیل نقض مفاد قرارداد خود شکایت کرد.

به گفته اسکارلت جوهانسون، که بازیگر نقش اصلی فیلم «بیوه سیاه» است، شرکت دیزنی به دلیل پخش اینترنتی این اثر همزمان با اکران سینمایی، به او ضرر مالی زده است.

به ادعای این بازیگر، قرارداد او به گونه‌ای تنظیم شده بود که بخشی از دستمزدش، درصدی از میزان فروش سینمایی باشد و تصمیم دیزنی برای پخش اینترنتی «بیوه سیاه» درآمد گیشه را کاهش داده است.

اسکارلت جوهانسون می‌گوید که هنگام امضای قرارداد صحبتی از نمایش اینترنتی نبود و اقدام دیزنی نقض مفاد توافقنامه طرفین محسوب می‌شود.

شرکت دیزنی با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد ادعای اسکارلت جوهانسون، می‌گوید که پخش اینترنتی «بیوه سیاه» درآمد بیشتری برای این بازیگر به همراه داشته و دستمزد ۲۰ میلیون دلاری او را افزایش داده است.

مشخص نیست که چگونه نمایش اینترنتی این فیلم درآمد اسکارلت جوهانسون را افزایش داده، و این رقم براساس چه فرمولی محاسبه شده است.

اکران سینمایی «بیوه سیاه»، جدیدترین فیلم ابرقهرمانی شرکت‌های مارول و دیزنی، از روز نهم ژوئیه آغاز شد و همزمان از طریق شبکه پخش اینترنتی دیزنی پلاس در دسترس مشترکان قرار گرفت.

مشترکان که با پرداخت آبونمان ماهانه این شبکه را تماشا می‌کنند باید برای دیدن بیوه سیاه ۳۰ دلار اضافی بپردازند.

این یکی از سیاست‌های راهبردی دیزنی برای جذب مشترکان بیشتر است. این شرکت در ماه‌های گذشته برخی از آثار دیگر خود را نیز همزمان در سینما و اینترنت به نمایش گذاشته است.

اسکارلت جوهانسون که شکایت خود را روز پنجشنبه در دادگاه عالی لس آنجلس ثبت کرد، مدعی است که دیزنی از این طریق ضمن جذب مشترک برای شبکه اینترنتی خود، درآمد بیشتری کسب می‌کند و ارزش سهام خود را افزایش می‌دهد.

در این شکایت میزان غرامت مشخص نشده است و این موضوع در دادگاه بررسی خواهد شد.

دیزنی ضمن ابراز تأسف از شکایت اسکارلت جوهانسون می‌گوید که به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا و به منظور ایجاد تسهیلات بیشتر برای علاقمندان، این فیلم را از طریق شبکه اینترنتی خود منتشر کرده است.

«بیوه سیاه» از ابرقهرمان‌های داستان‌های مصور مارول است و اسکارلت جوهانسون تاکنون در ۹ فیلم، نقش این شخصیت را بازی کرده است. فیلم اخیر نخستین اثری است که به صورت مستقل به ماجراهای این ابرقهرمان مارول می‌پردازد.

بیوه سیاه تاکنون بیش از ۸۰ میلیون دلار در سینماهای آمریکای شمالی فروش داشته، و از طریق شبکه اینترنتی دیزنی پلاس نیز ۶۰ میلیون دلار درآمد کسب کرده است.

با توجه به نقش مهم شبکه‌های اینترنتی در آینده صنعت هنر و سرگرمی، شکایت اسکارلت جوهانسون از دیزنی یکی از مهمترین پرونده‌های حقوقی سینما در سال‌های اخیر محسوب می‌شود.

XS
SM
MD
LG