لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۹

پژوهشگران در آمریکا دستگاهی ساخته‌‌اند که به افراد فاقد قدرت تکلم کمک می‌کند


آرشیو
آرشیو

پژوهشگران موفق شده‌اند در دستاوردی بی‌سابقه امواج مغزی یک فرد فلج را که قادر به صحبت کردن نیست رمزگشایی کنند و آن چه او قصد گفتنش را دارد روی صفحه کامپیوتر بیاورند.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، هر چند این پژوهش نیازمند سال‌ها تحقیق بیشتر است، اما این مطالعه جدید گام مهمی در راستای کمک به افرادی است که به دلیل آسیب یا بیماری قدرت تکلم خود را از دست می‌دهند.

دکتر ادوارد چنگ، جراح مغز و اعصاب از دانشگاه کالیفرنیا- سانفرانسیسکو که هدایت این پژوهش را بر عهده داشت، می‌گوید: «بیشتر ما به راحتی از طریق حرف زدن ارتباط برقرار می‌کنیم بدون اینکه قدر آن را بدانیم.» دکتر چنگ گفت آغاز فصلی نوین در علم که می‌تواند به کسانی که این توانایی را ندارند کمک کند، بسیار هیجان‌انگیز است.

در حال حاضر، افرادی که به دلیل فلج شدن قادر به صحبت کردن و یا نوشتن نیستند، راه‌های ارتباطی بسیار محدودی در اختیار دارند.

شخصی که در این مطالعه شرکت کرده است در حال حاضر از یک اشاره‌گر متصل به کلاه بیس‌بال استفاده می کند که به او اجازه می‌دهد با حرکت دادن سرش کلمات را روی صفحه لمس کند. دستگاه‌هایی نیز هستند که با حرکت چشم بیمار کار می‌کنند. اما این روش، یک جایگزین بسیار کُند و کلافه‌کننده برای برقراری ارتباط از طریق گفتار به شمار می‌رود.

تیم دکتر چانگ در واقع امواج مغزی را - که دستگاه صوتی، حرکات عضلانی لب، فک، زبان، و حنجره را کنترل می‌کند - رمزگشایی می‌کنند.

آنها الکترودهایی را روی مغز مرد جوانی که به دلیل سکته مغزی توانایی گفتاری خود را از دست داده است، بر روی ناحیه‌ای که گفتار را کنترل می‌کند قرار دادند.

نتایج آزمایش‌ها نشان داد که سه تا چهار ثانیه پس از آن که داوطلب آزمایش تلاش کرد کلمه‌ای را بگوید، آن کلمه به صورت نوشتاری بر صفحه ظاهر شد.

هر چند این روش هنوز به اندازه صحبت کردن سریع نیست، اما می‌تواند به کسانی که قادر به صحبت کردن نیستند کمک کند تا بسیار سریعتر با دیگران ارتباط برقرار کنند.

XS
SM
MD
LG