لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۸

شمار قربانیان زلزله مرگبار هائیتی به حدود ۲۲۰۰ تن رسید


زلزله مرگبار هائیتی
زلزله مرگبار هائیتی

بر اساس آمار کنونی، شمار کشته‌شدگان زلزله اخیر هائیتی به ۲۱۸۹ تن افزایش یافته است، و بیش از ۱۲ هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. این زمین‌لرزه ۷.۲ ریشتری دست‌کم هفت هزار خانه را ویران کرده، به بیش از ۱۲ هزار خانه آسیب رسانده، و حدود ۳۰ هزارنفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در شرایطی که چهارشنبه درخواست‌ها برای واکنش هماهنگ به زلزله مرگبار در هائیتی و بهبود وضعیت کمک‌رسانی به قربانیان افزایش یافت، اجساد بیشتری از زیر آوار بیرون کشیده شد، و مجروحان زیادی برای دریافت کمک‌های پزشکی از مناطق دورافتاده راهی شهرها شدند.

روند کمک‌رسانی به هزاران نفری که بی‌خانمان شده‌اند به کندی انجام می‌شود.

به گفته امدادگران بین‌المللی در هائیتی، بیمارستان‌های مناطقی که بیشترین خسارات را متحمل شدند، با کمبودهای بسیاری مواجه هستند و نیاز مبرمی به تجهیزات پزشکی دارند. این در حالی است که دولت هائیتی دست‌کم به یک سازمان خارجی که نزدیک به سه دهه در این کشور فعال است، اعلام کرد که نیازی به صدها داوطلب پزشک این گروه ندارد.

آریل هنری، نخست وزیر هائیتی چهارشنبه گفت که دولت او تلاش خواهد کرد تا مانع تکرار «سومدیریت در هماهنگی کمک‌ها» شود. اشاره او به زلزله ویرانگر سال ۲۰۱۰ است که دولت هائیتی متهم شد که تمامی کمک‌های مالی جمع‌آوری شده برای این کشور را میان قربانیان و نیازمندان توزیع نکرده است.

دیپلمات‌های خارجی ساکن هائیتی و سازمان‌های بین‌المللی نیز اعلام کرده‌اند که برای کمک به قربانیان نهایت تلاش خود را خواهند کرد و بر همکاری با دولت هائیتی و مقامات محلی تأکید کردند.

XS
SM
MD
LG