لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

پیام شادباش مقامات وزارت خارجه آمریکا به یهودیان جهان در جشن یوم کیپور


مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، و مورگان اورتگاس، سخنگوی این وزارتخانه (عکس از آرشیو)
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، و مورگان اورتگاس، سخنگوی این وزارتخانه (عکس از آرشیو)

مقامات وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا فرا رسیدن یوم کیپور، یا روز آمرزش، که مهم‌ترین جشن مذهبی یهودیان است، را به یهودیان سراسر جهان تبریک گفتند و برای آنها آرزوی سلامتی کردند.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در توئیتی نوشت: «برای تمام یهودیان یوم کیپوری بابرکت و مقدس را آرزو می‌کنم. امیدوارم روزه‌‌داریتان آسان و پر معنی باشد. گمار خاتیما تووا [به عبری: با آرزوی سلامتی برای شما.]»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز در یک پیام ویدیویی در توئیتر این روز را به یهودیان جهان تبریک گفت.

خانم اورتگاس گفت: «سلام، برای تمام یهودیان یوم کیپوری بابرکت و مقدس آرزومندم و امیدوارم که روزه داری‌تان را به راحتی بگذرانید. یوم کیپور، که بسیاری آن را با عنوان روز توبه می‌شناسند، یک جشن مذهبی بزرگ است که بر دعا، توبه، و روزه گرفتن تمرکز می‌کند و آخرین روز تعطیلات سال نوی یهودی است.»

خانم اورتگاس افزود: «یهودیان باور دارند که در روز یوم کیپور با طلب آمرزش، به خداوند نزدیک‌تر می‌شوند. رسم است که یهودیان در ده روز بین روش هاشانا [روز اول سال نوی تقویم عبری] و یوم کیپور، موسوم به ده روز توبه، با دوستان و همسایگانشان، از جمله آنهایی که یهودی نیستند، تماس بگیرند و برای آن چه که شاید در سال گذشته انجام داده‌اند، طلب بخشش کنند. این سنتی زیبا است که اهمیت فروتنی، خودکاوی، جامعه، و وحدت را نشان می‌دهد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پایان گفت: «امشب با فرا رسیدن یوم کیپور برای تمام یهودیان که این روز را به جا می آورند روزه‌داری آسان با ترقی روحانی آرزو می کنم. یوم توو [به عبری: روز خوش.]»

وزارت خارجه آمریکا نیز به نوبه خود یوم کیپور سال ۵۷۸۱ در گاه‌شماری عبری را در توئیتی به تمام یهودیان تبریک گفت. در توئیت وزارت خارجه آمده است: «برای تمام افرادی که یوم کیپور را به جا می‌آورند روزه‌داری آسان را آرزو می کنیم. گمار خاتیما تووا [به عبری: با آرزوی سلامتی برای شما.]»

یوم کیپور امسال با ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۰ (۶ مهر ۱۳۹۹) مصادف شده است.

XS
SM
MD
LG