لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۲

تلاش سناتورهای دموکرات برای تصویب لایحه کمک ١.٩ هزار میلیارد دلاری پرزیدنت بایدن


 صحن سنا (آرشیو)
صحن سنا (آرشیو)

رهبران دموکرات در مجلس سنای آمریکا امیدوارند پس از ایجاد یک رشته تغییرات دیرهنگام در لایحه کمک ١.٩ هزار میلیارد دلاری دولت پرزیدنت بایدن برای مقابله با کرونا جهت کسب پشتیبانی تمامی هم‌حزبی‌های خود، آن را پیش از دوشنبه به تصویب سنا برسانند.

با توجه به مخالفت تمامی ۵۰ سناتور جمهوریخواه با هزینەهای این لایحه و نیز تقسیم مساوی ١٠٠ کرسی مجلس سنا بین دو حزب، تمامی ۵۰ سناتور دموکرات می‌بایست از آن حمایت کنند تا بدین‌ترتیب زمینه برای مداخله کامالا هریس، معاون رئیس جمهوری، از طریق رای سرنوشت‌سازش فراهم شود.

کاهش مزایای بیکاری اضطراری هفتگی از ۴۰۰ دلار به ٣٠٠ دلار و گنجاندن تخفیف مالیاتی برای اکثریت دریافت‌کنندگان، از مهمترین تغییراتی است که رهبران دموکرات سنا پس از ساعت‌ها مذاکره با جو منشن، سناتور میانەرو ایالت ویرجینیای غربی، در لایحه اولیه خود ایجاد کرده‌اند.

بنا بر اعلام کاخ سفید، پرزیدنت بایدن با این تغییرات موافقت کرده است.

اکنون به نظر می‌رسد رهبران دموکرات سنا موفق به کسب پشتیبانی سناتورهای میانه‌رو و همچنین چپگرای حزب خود برای تصویب نهایی این بسته کمک مالی بشوند.

این بسته علاوه بر پرداخت مستقیم پول به شهروندان آمریکایی، شامل ارائه کمک مالی جهت تقویت واکسن‌ها و آزمایش‌های مربوط به همەگیری کووید-١٩ و نیز کمک به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از بحران اقتصادی ناشی از این همەگیری همانند رستوران‌ها و شرکت‌های هواپیمایی است.

تصویب این لایحه به منزله نخستین پیروزی عمده تقنینی پرزیدنت بایدن از زمان به قدرت رسیدنش در ٢٠ ژانویه سال جاری خواهد بود.

XS
SM
MD
LG