لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

ارتش دانمارک از مشاهده کشتی‌های نیروی دریایی ایران در دریای بالتیک «با مقصد احتمالی روسیه» خبر داد


ناوبندر مکران
ناوبندر مکران

ارتش دانمارک می‌گوید یک ناوشکن و یک شناور پشتیبانی بزرگ نیروی دریایی ایران را شناسایی کرده است که از دریای بالتیک عبور می‌کنند ‌و احتمالا برای شرکت در رژه نظامی روسیه، به سمت آن کشور در حرکت هستند.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت دفاع دانمارک روز پنجشنبه تصاویری از ناوچه سهند و ناوبندر مکران را که توسط نیروی هوایی سلطنتی دانمارک در اطراف جزیره بورنهلم گرفته شده است، در فضای مجازی منتشر کرد.

ارتش دانمارک در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «انتظار می‌رود که این کشتی‌ها برای شرکت در رژه نظامی روسیه، در راه سنت پترزبورگ باشند.»

فرانک تروژان، کارگزار ویژه نظامی دانمارک در ایالات متحده و کانادا، نیز با انتشار توییتی نوشت که این کشتی‌ها به سوی سنت پترزبورگ در حرکتند و در آب‌های دانمارک توسط کشتی‌های نیروی دریایی سلطنتی دانمارک اسکورت می‌شوند.

خبرگزاری دولتی ایرنا روز پنجشنبه گزارش داده بود که حسین خانزاده، فرمانده نیروی دریایی ایران، به دعوت وزیر دفاع روسیه، در رژه نظامی سنت پترزبورگ شرکت خواهد کرد.

به نوشته ایرنا، درصورتی که «طرح‌های برنامه‌ریزی روسیه با برنامه‌های ناوگان ایران مطابقت داشته باشد»، ناوچه سهند به این رژه خواهد پیوست.

به گزارش رسانه‌های دولتی روسیه، این رژه دریایی یکشنبه برگزار می‌شود.

تارنمای پولتیکو برای نخستین بار در ماه مه گذشته، به نقل از منابع ناشناس گفته بود که مقصد ناوچه سهند، و ناوبندر مکران، ممکن است ونزوئلا باشد.

با این حال به نظر می‌رسد که این دو‌ کشتی با تغییر مسیر و گذر از سواحل آفریقا، در سفری غیرمعمول به سمت شمال حرکت کردند.

XS
SM
MD
LG