لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۸

هفتاد روزنامه‌نگار افغان به کووید۱۹ مبتلا شده‌اند


روزنامه نگاران افغان با ماسک بر صورت در یک کارزار برای افزایش آگاهی نسبت به شیوع ویروس کرونا در کابل شرکت کرده اند. ۱۶ مارس ۲۰۲۰
روزنامه نگاران افغان با ماسک بر صورت در یک کارزار برای افزایش آگاهی نسبت به شیوع ویروس کرونا در کابل شرکت کرده اند. ۱۶ مارس ۲۰۲۰

بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ یک نهاد مدافع رسانه ها در جهان می گوید دست کم ۷۰ روزنامه نگار افغان به ویروس کرونا مبتلا شده اند. این معضل به مشکلات جامعه ای که تحت دهه ها خشونت و تروریسم قرار داشته افزوده است.

«روزنامه نگاران بدون مرز» این خبر را روز جمعه در شرایطی اعلام کرد که شمار مبتلایان به «کووید۱۹» در افغانستان به حدود ۱۹ هزار نفر رسیده است و بیش از ۳۰۰ نفر در اثر این بیماری جان باخته اند. شیوع این بیماری در افغانستان از ماه مارس شروع شد.

«روزنامه نگاران بدون مرز» می گوید این شمار ابتلا به ویروس کرونا در میان روزنامه نگاران افغان یعنی این که آنها در میان جوامع رسانه ای در جهان بیشترین آسیب را از این بیماری متحمل شده اند.

این نهاد مدافع حقوق روزنامه نگاران، مستقر در فرانسه، در گزارش خود می افزاید: «در ضمن، نزدیک به ۵۰ روزنامه نگار مبتلا به ویروس کرونا در منطقه کابل می گویند یا به دلیل مشکلات مالی یا نبود تجهیزات پزشکی درست تحت درمان قرار نگرفته اند.»

روزنامه نگاران در کابل شکایت کرده اند که نه رسانه ها به آن ها تجهیزات حفاظتی مناسب می دهند، نه دولت افغانستان کمکی ارائه کرده است: «رسانه ها منابع محدودی دارند و حتی حقوق ما را نمی توانند پرداخت کنند. اتحادیه ها و انجمن ها می گویند ورشکست شده اند و منابع مالی شان از حق عضویت هایی تامین می شود که روزنامه نگاران دیگر پرداخت نمی کنند.»

یکی از روزنامه نگاران می گوید: «پنج روز است برای یک آزمایش به بیمارستان می روم، اما از آزمایش خبری نیست. من را بستری نمی کنند، خودم هم توان خرید دارو را ندارم.»

«روزنامه نگاران بدون مرز» از مقام های افغانستان درخواست کرده است برای حفاظت از کارکنان رسانه ها در برابر این بیماری همه‌گیر و خشونت ها در آن کشور دست به اقدامات لازم بزنند.

XS
SM
MD
LG